Забезпечення наступності в навчально-виховної роботи дошкільних груп та класів початкової школи

Перехід дитини з дитячого садка у школу є важливим етапом її життя, який пов’язаний не лише зі зміною середовища її розвитку, а й із відповідними процесами самоусвідомлення, із зіткненням з новими проблемами, відкриттям у собі нових можливостей тощо. Одним дітям це додає піднесеного настрою, відчуття виходу на новий життєвий щабель, іншим вселяє ностальгію за звичним життям у дитячому садку, часто породжує стресові стани. Тому дуже важливо, щоб у дошкільному закладі, в сім’ї допомогли дитині усвідомити, що дитячий садок і школа є ланками єдиної системи освіти і виховання, а все те, що чекає дитину у школі, є продовженням того, чим займалася, що опановувала вона раніше. Не менш важливо, щоб із перших днів перебування в школі вона на конкретних реаліях переконувалася в цьому. Все це можливе за дотримання принципу наступності дошкільної та початкової освіти.

Поєднання дошкільної і початкової освіти створює передумови для реалізації індивідуальності кожного вихованця, що значно складніше зробити у масовій школі.

Особливо важливою для майбутніх учнів є фігура першого вчителя, якого вони сприймають як надзвичайну людину.

Тому в своїй роботі ми практикуємо попереднє знайомство вихованців старшої групи з майбутнім учителем, а також ознайомлення педагога з роботою випускної групи, вивчення індивідуальних особливостей дітей, участь у їхніх справах.

Традиційним є те, що вчителі школи разом з вихователями ще до початку навчального року складають план спільної роботи щодо забезпечення наступності, який передбачає три розділи: організаційно-педагогічний, методичний та роботу з батьками.

Співпраця вчителів та вихователів дошкільних груп:

Підсумком співпраці педагогічних колективів є спільна педагогічна рада вчителів та вихователів, де аналізуються результати підготовки до школи, помилки та упущення, прогнозується подальша співпраця школи та дошкільних груп.

Для першокласників, що навчаються у стінах дитячого садка, умовою успішного навчання є ті види діяльності, якими вони займалися в старшій групі. Тому вчителі та вихователі продовжують включати гру в навчальний процес, яка має особливе значення для формування уміння вчитися - основної діяльності, що стає тепер для учня.

Екскурсія вихованців старшої групи « Дзвіночок» ( вихователі- Самсоненко Н.А., Яковенко Н.І.) до 1 класу ( вчитель- Хватікова Н.В.)

Пропонуємо фото з даного дійства:

У дошкільному закладі важливо забезпечити зв’язок вихованців і педагогів дитячого садка і школи. Для цього використовують екскурсії до школи, відвідування уроків, спільні з першокласниками розваги, а молодших школярів запрошують у дитячий садок для зустрічі з випускниками старшої групи. Побутує також практика взаємовідвідування вихованцями дитячого садка і учнями початкових класів свят у дошкільному закладі та початковій школі (свято знань, посвята у школярі, букваря, випуску з дитячого садка).

« Свято осені в 3 класі ( вчитель- Зінаїда Володимирівна Аврамова) за участю вихованців старшої групи « Дзвіночок» та « Сонечко»

Пропонуємо фото з даного дійства:

Учні випускного четвертого класу на чолі з класним керівником, який по закінченню навчального року набирає перший клас ( нині вихованців старшої групи) беруть шефство над старшими дошкільниками , готуючи для них іграшки своїми руками, показують театральні вистави, залучаючи і дошкільників до цього дійства.

Розвага учнів 4 класу на чолі з вчителем- Чертковою С.І. під керівництвом вихователя ГПД- Тульчин В.О. для вихованців старших груп « Дзвіночок» ( вихователі- Самсоненко Н.А. та Яковенко Н.І. та

« Сонечко» ( вихователі: Ісаєва О.М., Макєєва Н.Б.)

Пропонуємо фото з даного дійства:

Конкретними формами реалізації змісту роботи з батьками є: проведення днів відкритих дверей в закладі; відвідування свят у школі (День знань, Свято букваря, останнього дзвоника);учні та вихованці дошкільних груп спільно з батьками систематично приймають участь в різноманітних конкурсах, підготовці виставок робіт та інформаційних газет.

Батьківські збори, семінари, зустрічі, лекторії, майтер – класи для батьків проводяться в стінах закладу, спільно, як для батьків школярів, так і для сімей дошкільників.

Вихователі дошкільних груп працюють за Базовою програмою розвитку дитини» Я у Світі» та використовують в своїй роботі методику Л.В. Шелестової « Вчимося читати» .

В 2008 році по результатам експериментального дослідження було проведено міський семінар « Використання навчально – розвивальних методик у сучасному дошкільному навчальному закладі. Розвивальне читання за методикою Л.Шелестової», в якому з захопленням приймали участь і вчителі початкових класів.

В 2011 році розпочали поетапне впровадження програми розвитку дітей старшого дошкільного віку « Впевнений старт».

Вихователі дошкільних груп продовжують впроваджувати в практику методику розвивального читання під керівництвом Л.В. Шелестової Дошкільнята навчаються читати з 3 років тому що раннє оволодіння читанням – це можливість швидкого інтелектуального розвитку дитини, активізації пізнавальних процесів.

З 2002 року в школі – садку було впроваджено « Сходинки до інформатики» та « Комп’ютерну азбуку».

Вдало було проведено міський семінар – презентація експерименту по впровадженню навчальних предметів « Комп’ютерна азбука» та « Сходинки до інформатики» на тему: Всесвітня мережа Інтернет як крок до входження дітей в ХХІ сторіччя – сторіччя інформації.

В рік реорганізації ДНЗ на ШДС, школа включилась в експериментальну роботу за програмою « Росток» , по якій і продовжують навчати дітей вчителі « Проліска».

Проаналізувавши результати інноваційної роботи, можна зробити висновок: добре простежується розвиток дитини з першого по четвертий клас. Учні, які навчаються за програмою «Росток» вчаться швидко і легко набувають нових знань,використовують їх у повсякденному житті, в різних ситуаціях.

Програма розвитку дитини «Росток» сприяє розвитку швидкого запам’ятовування прочитаного або почутого. Учні цих класів знають багато про події, проблеми, про які їх однолітки і не здогадуються.

Експеримент, який проведено в ШДС ” Пролісок”, показав динаміку пізнавальних інтересів молодших школярів. З широкого кола питань про світ найбільше зацікавили такі:

- сфера навчання, школа, спілкування, взаємовідносини;

- космос, виникнення зірок і планет, гострі проблеми цивілізації, екологічні проблеми;

- професія, побут, мода;

- природа, виникнення людини.

Взаємозв’язок педагогів ШДС з батьками здійснюється на інформаційному рівні.

А також дивіться:

video