Як виховати кмітливу й розумну дитину

цій статті наводяться найбільш дієві й важливі поради про те, як виховати кмітливу й розумну дитину, сприяючи її інтелектуальному зростанню.

1. Починайте вчити дитину з раннього дитинства – згідно з результатами досліджень, починати навчання дитини необхідно «з пелюшок». Для забезпечення успішного раннього розвитку малюка фахівці рекомендують батькам проявляти по відношенню до нього максимальну, повну любові та уваги чуйність, усувати стрес-фактори, розмовляти з малюком, співати йому й багато жестикулювати, використовувати числа й ритмічні ігри, створювати умови й допомагати розвитку тривимірного сприйняття і, звісно, прищеплювати любов до навчання.

2. Читайте маляті книги – почніть читати, навіть якщо дитина ще не розуміє слів. Це стане для неї поштовхом у розвитку мовних навичок. Діти, яким читають книги з раннього віку, частіше набувають стійкий інтерес до читання, який залишається у них на все життя, вони добре вчаться у школі й домагаються успіхів у дорослому житті. Читання книг – це одне з найбільш важливих занять, яке робить дітей розумними.

3. Розмовляйте з дитиною – це допомагає малюкові розвивати чудові мовні навички. Крім того, уважно слухайте, коли він щось каже. Так ви зможете заохочувати дитину до спілкування й допомагати розвивати швидкість мовлення.

4. Взаємодійте з вашою дитиною, грайте з нею й допомагайте їй відчувати себе зігрітою увагою та піклуванням. Учені помітили, що діти, яких батьки не обіймають, не притискають до себе, з якими не граються, яких не люблять, часто відчувають затримку в інтелектуальному розвитку. Також доведено, що немовлята, яких не носять на руках і не приділяють уваги, погано ростуть, страждають на депресію і, врешті-решт, помирають. З іншого боку, багато досліджень показують, що любов, обійми, взаємодія й ігри з дитиною мають потужний позитивний вплив на розвиток її інтелекту. Ніжний зв’язок, сформований між вами й дитиною, ваша взаємодія з нею забезпечують основу для розвитку кращих навичок мислення.

5. Виховуйте дитину читачем – любов до читання здатна принести величезну користь. Це одна з найважливіших якостей, яку ви можете розвинути у свого малюка для того, щоб він виріс розумним. Читання підсилює жагу до знань. Чим більше малюк дізнається із прочитаного, тим більше йому хочеться дізнатися ще. Якщо дитина починає читати в ранньому віці, вона стає добре підготовленою до розуміння складного матеріалу з математики, природничих наук, історії, техніки, механіки, політології та інших знань, необхідних для продуктивного життя.

6. Залучайте малюка до гри – коли дитина грає, вона створює основу для розвитку своїх інтелектуальних, соціальних, фізичних та емоційних навичок. Коли вона грає з іншими дітьми, вона вчиться співвідносити свої ідеї, враження та почуття з досвідом і думкою інших дітей.

7. Заохочуйте заняття спортом – фізичні вправи роблять дитину не тільки міцною, а й розумною! Заняття спортом підсилюють приплив крові до мозку і, відповідно, допомагають йому в будівництві нових клітин. Фізичні вправи корисні також для гостроти розуму дорослих людей, але більш тривалий вплив вони мають на мозок дитини.

8. Зробіть музику частиною життя вашої дитини – дослідження виявили, що слухання музики покращує пам’ять, увагу, мотивацію та здатність до навчання. Музика – це також ефективний спосіб зняття стресів, які мають руйнівну дію на мозок малюка. Навчання гри на музичному інструменті позитивно впливає на здатність мозку оперувати поняттями пропорції та просторово-часових відносин – основами абстрактної математики.

9. Дайте дитині можливість бачити, що ви здійснюєте обдумані вчинки – діти вчаться, наслідуючи поведінку дорослих. Якщо дитина бачить, що ви читаєте книги, пишете, пишете музику або займаєтесь іншим видом творчості, вона буде наслідувати вас і у процесі цього ставати розумнішою.

10. Обмежуйте час, який дитина проводить перед екраном телевізора – дитина взагалі не повинна дивитися телевізор у віці до двох років. Телебачення забирає в дітей час на більш важливі заняття для розвитку мозку, такі як ігри, спілкування та читання книг.

11. Дозволяйте вашому юному інтелектуалу грати в розумні комп’ютерні ігри – кращі дитячі комп’ютерні ігри сприятимуть ознайомленню дитини з літерамиматематикою, музикою, фонетикою й багато чим іншим. Вони також сприяють розвитку її зорово-моторної координації й готують до технологій майбутнього. Що ще більш важливо, дитина вчиться під час гри. Навчання, яке поєднується із задоволенням, подобається дітям найбільше.

12. Давайте дитині нудьгувати – фахівці вважають, що дітям час від часу корисно нудьгувати. Уміння переносити нудьгу – це частина підготовки до дорослого життя. Дитина повинна вчитись отримувати задоволення від «спокійних роздумів» замість того, щоб неодмінно примушувати себе заповнювати свої дні активною діяльністю.

13. Дозволяйте дитині ризикувати й зазнавати невдачі – діти, які не люблять ризикувати й зазнавати невдачі або відчувають особливий біль від падіння з велосипеда чи поразки у змаганнях, розвивають низьку самооцінку й набувають фобії і, насправді, самі перешкоджають власному творчому розвитку та навчанню. Намагайтесь не приходити дітям на допомогу занадто швидко. Нехай вони вирішують проблеми самостійно і, тим самим, навчаються на власному досвіді.

14. Забезпечуйте дитину правильним харчуванням – здорове харчування має велике значення для розвитку інтелекту дитини. Важливо забезпечити малюка правильним харчування ще при вагітності. У дітей старшого віку харчування з підвищеним вмістом білків (споживання яєць, риби, м’яса) покращує увагу, розуміння й інтелект. Вуглеводи дають мозку «паливо», необхідне для розумових процесів. Краще отримувати вуглеводи із цільних зерен і фруктів. Оброблені вуглеводи й цукор погано впливають на тривалість концентрації уваги, здатність зосереджуватись і рівень активності. Вітаміни та мінерали також дуже важливі.

15. Стежте за тим, щоб дитина отримувала достатньо часу на сон – дослідження виявили взаємозалежність між кількістю сну й успішністю. Тривалі проблеми зі сном у дитини викликають інші серйозні й довготривалі проблеми.

16. Допомагайте малюкові розвивати наполегливість. Наполегливість – це готовність домагатись довгострокових цілей своєю працею, цілеспрямованістю й витримкою. Вважається, що наполегливість відрізняє успішну людину від невдахи та є більш важливою рисою характеру для досягнення успіху, ніж уроджений талант або інтелект. В якості способу навчання наполегливості діліться з дитиною прикрощами й розчаруваннями, які ви відчували й долали.

17. Хваліть дитину за старанну роботу, а не за те, що вона «розумна» – коли ви хвалите дитину за докладені зусилля, ви допомагаєте їй відчути контроль над власним успіхом. Похвала за прояв інтелекту відбиває в малюка бажання виконувати складні завдання, тому що невдача може не відповідати його оцінці самого себе як розумної людини. Крім того, хвалити треба періодично, а не постійно, щоб старанність дитини не ґрунтувалась виключно на нагородах, що включають похвалу.

18. Розвивайте в дитини мислення зростання учені вважають, що дітей треба надихати розглядати навчання як процес, який допомагає їм розвиватись і ставати в чомусь кращими й не сприймати свій інтелект величиною постійною й незмінною. Коли дитина зазнає невдачі, вона повинна бачити в ній можливість для зростання, замість того, щоби вважати себе невдахою.

19. Намагайтесь не піклуватися про дитину й не опікуватись нею надмірно – якщо, звісно, ви хочете, щоб вона стала лідером. Крім того, пропонуйте дитині виконувати завдання, які вимагають терпіння, щоб вона привчалась до дисципліни.

20. Використовуйте гроші як один з виховних інструментів – експерти кажуть, що «підкуп» дитини з метою пробудження її мотивації – це цілком нормальна виховна стратегія. Спитайте в дитини, що їй більше подобається як стимул. Іноді гроші або матеріальні цінності бувають не так важливі для малюка, як, наприклад, відео- або комп’ютерні ігри. Однак не можна підкуповувати дитину з метою контролю над нею або припинення неприйнятної поведінки.

21. Давайте дитині більше часу для відкритих, вільних занять замість того, щоби ставити її в рамки чіткого розкладу. Згідно з дослідженням, діти, в яких є достатньо часу на неструктуровані заняття та ігри, демонструють високий рівень виконавчих функцій мозку, і навпаки. Виконавчі функції дуже допомагають дітям у повсякденному житті, до того ж різними способами: від здатності гнучко й оперативно переключатися з одного заняття на інше й не зациклюватися на чомусь до вміння стримуватись і не кричати у стані гніву, відкладати отримання задоволення. Виконавчі функції дитини пророкують такі важливі показники, як успішність, здоров’я, добробут і схильність до криміналу на роки й навіть десятиліття.

22. Не контролюйте дитину на мікрорівні – не виправляйте її постійно. Нехай вона досліджує навколишній світ самостійно, щоб розвивати творче та інноваційне мислення.

23. Давайте дитині завдання на кухні – це не тільки навчить її готувати, але й покращить її математичні та рухові навички (тобто моторику).

24. Дослідження виявили, що в сім’ях, де батько активно залучається до домашніх справ, виростають доньки, здатні вибирати з більш широкого спектра варіантів кар’єри й професійної самореалізації на відміну від сімей, де домашні обов’язки розподіляються несправедливо.

А також дивіться: