Як виростити ініціативну, енергійну людину

Ініціативність — цінна якість нової людини. Вона складається вже в ранньому віці і розвивається вихованням. Але що треба розвивати в дітях, виховуючи їх ініціативними людьми, — розум чи характер? Ініціативність — це розумова чи моральна якість? Це і те, й інше. Щоб людина була ініціативною, у неї, насамперед, повинна бути потреба вносити в життя щось нове, своє, оригінальне, корисне, робити життя кращим. У цьому розумінні ініціативність — моральна якість.

Але, крім бажання активно втручатися в хід подій, необхідні вміння, здатність знаходити нові, найбільш підходящі для даного випадку рішення, відшукувати ще не відомі, кращі шляхи. У цьому розумінні ініціативність — якість розуму, результат розумового розвитку. Є родини, у яких звичні уявлення про явища навколишнього життя вростають у їхній напрям думок, подібно тому, як речі в їхньому побуті приростають до своїх місць. У таких родинах основний дороговказ — акуратність і ретельність, спокійне життя.

Але найчастіше сучасна родина — це цілий світ кипучих інтересів. У такій атмосфері розвиваються суспільні почуття дітей. У їхніх головах зароджуються різні задуми — конструкторські, мічурінські, рокфеллерівські. У батьків є тисячі можливостей спрямувати увагу дитини, навчити її не проходити повз те, що можуть зробити вмілі руки, допитливий, романтичний розум.

Але мало викликати в дитини інтерес і увагу. Необхідно розвинути в неї вміння правильно, доцільно діяти. У різних умовах, під час обговорення великих і малих питань треба наштовхнути дитину на роздуми, порадитися з нею: «Як нам тут бути?», і дитина знайде багато цікавих виходів з різних ситуацій: перенести на нове місце електричну розетку, щоб матері зручніше було користуватися електричною праскою, зібрати хлопців і разом висадити саджанці фруктових дерев у саду перед будинком, використовуючи знання англійської мови, перекладати документацію для маленьких фірм і на цьому заробляти кишенькові гроші.

Ініціативність повинна розвиватися в дитини разом з іншими якостями. Дитину слід привчати критично ставитися до своїх задумів, враховувати можливості, знати, що задумане треба виконати, довести до кінця. Ініціативність,— це дієва якість, яка не має нічого спільного з нікчемним фантазерством, маніловщиною, зведенням надхмарних палаців.

А також дивіться:

thumb-doroga thumb-fizstan thumb-shelistova detskii-sad thumb-igrizima