Як відучити дитину гризти нігті

Ви не єдині батьки, які стурбовані тим, що їх дитина гризе нігті. Стан, який змушує дітей чинити так зі своїми нігтями, називається оніхофагією. Це одна з поширених звичок, до якої схильні більшість дітей у всьому світі. Згідно з медичними даними, на оніхофагію страждають близько 50 % дітей у віці від 10 до 18-ти років. І хоча обкушування нігтів часто дратує, батькам дуже важливо з’ясувати, чому дитина це робить.

Причини появи звички гризти нігті

Ось найпоширеніші причини, які, можливо, призвели вашу дитину до того, щоб гризти свої нігті.

Набуття почуття комфорту. Ваш малюк рефлекторно кладе палець у рот, бажаючи відчути комфорт. Іноді ця звичка зберігається в дітей ще з часів, коли вони були немовлятами. Ось чому ваш малюк чи дошкільник може гризти нігті – йому так комфортніше.

Нудьгування. Можна помітити, що дитина піддається цій звичці, коли їй просто нудно. Найчастіше це відбувається, коли її руки нічим не зайняті, наприклад, коли дитина дивиться телевізор, сидить на уроках тощо.

Стрес і тривога. Ваша дитина буде гризти нігті, якщо навколо неї, – наприклад, удома або у школі – відбуваються які-небудь неприємні події. Її стрес або тривогу може викликати цілий ряд проблем, таких як:

  • Розлучення батьків.
  • Сварки між батьками або членами сім’ї.
  • Утрата дідуся, бабусі або близького родича.
  • Переїзд у новий дім.
  • Перехід у нову школу.
  • Знущання у класі або просто погані стосунки в дитячому колективі.
  • Академічний тиск і навантаження.
  • Завищені вимоги до дитини, які вона не у змозі виконати.
  • Покарання, лайка, нескінченні докори та зауваження дорослих (звідси також і самоїдство, зниження самооцінки, почуття самотності та незахищеності, які можуть стати причиною звички гризти нігті).

Генетика. Ваші звички передаються дітям за допомогою генів. Якщо в дитинстві у вас була звичка гризти нігті, швидше за все, ваша дитина теж буде до неї схильна.

Наслідування інших людей. Діти зазвичай повторюють звичку гризти нігті за братами, сестрами або іншими членами сім’ї. Коли ваша дитина копіює звичку одного із членів сім’ї, це дає їй можливість відчути себе дорослою, їй здається, що це «круто».

Як відучити дитину гризти нігті?

Хоча ця звичка може суттєво дратувати, вам треба утримуватись від гніву або покарання дитини. Ось кілька корисних способів, за допомогою яких ваша дитина зможе розпрощатися з оніхофагією.

Розмовляйте з дитиною. Поговоріть з вашою дитиною й дізнайтеся, звідки в неї з’явилась така звичка. Якщо є які-небудь конкретні причини, чому вона гризе нігті, наприклад, нудьгування або стрес, обговоріть їх та усуньте. З’ясуйте: можливо, вона чимось схвильована, стривожена або засмучена, постарайтесь докопатися до істини.

Розкажіть про мікроби та інфекції. Розкажіть дитині, що під нігтями ховаються мікроби (мікроорганізми), отже вона повинна негайно позбутися цієї звички. Допоможіть дитині зрозуміти, що коли вона гризе нігті, хвороботворні мікроби можуть легко проникнути в її тіло й викликати розвиток різних захворювань. Щоб убезпечити себе й не захворіти, треба скоріше припинити гризти нігті.

Запропонуйте винагороду. Укладіть угоду з вашою дитиною, скажіть їй про те, що будете перевіряти її нігті щодня, і якщо вона утримається й не стане їх гризти, то неодмінно отримає хорошу винагороду. Запропонуйте малюку в якості заохочення особливу страву на вечерю або його улюблений домашній десерт.

Зробіть дитині манікюр. Зробіть вашому малюку міні-манікюр, подивіться на його нігті й похваліть за те, як охайно вони тепер виглядають. Підкресліть також, що до манікюру його нігті виглядали дуже недбало й негарно. Це відучить його від того, щоби знову почати гризти нігті.

Позбавте від звички за допомогою гіркого смаку. Щоби позбавити дитину від цієї звички, придбайте в будь-якій аптеці гірку мікстуру. Нанесіть ліки на нігті дитини. Для малюка гіркий смак є кращим нагадуванням і фактором, що зупиняє.

Дуже важливо розібратись у тому, що спонукає дитину гризти нігті, заглянути всередину проблеми й не нехтувати прихованими причинами. Розуміння того, чому ваша дитина гризе нігті, допоможе усунути і причини, й саму звичку. Допомагає також тактика звичайної уваги. Тому постарайтеся, щоб ваша дитина отримувала достатньо вашої любові та уваги, і з часом ця звичка зникне.

А також дивіться:

devochka_s_ryukzakom emotio adapt1