Як розвинути самоповагу у дітей дошкільного віку

Початок формування самоповаги закладається ще в немовлят і до того часу, коли діти достигають дошкільного віку (від 3-х до 7-ми років), вони вже мають готовий базис. Але батьки й педагоги дошкільних навчальних закладів теж можуть багато зробити та відбудувати цей базис таким чином, щоб дитина зберегла почуття власного достоїнства протягом усього періоду свого росту й розвитку.

«Самоповага народжується з почуття причетності, віри в те, що ми здатні на багато чого, і знання, що наш внесок буде відповідно оцінений, – каже Джейн Нелсен, сімейний лікар з США та автор книги «Позитивна дисципліна». – Діти з доброю самооцінкою й розвиненим почуттям самоповаги більш гнучкі, витривалі, вони більш упевнено проявляють себе, тому що очікують позитивних результатів».

Хочете допомогти дитині сформувати самоповагу вже в ранньому віці? Ви можете дізнатися про те, як це зробити, далі.

Сприяйте відчуттю причетності. Хоча дошкільнята ще трохи юні для того, щоб основувати свою самоповагу на сприйнятті себе однолітками, тем не менше, вони вже добре знають, відрізняються вони від інших дітей чи ні. Навчаючи дитину навичок грамотної гри та взаємостосунків, ви можете укріпити її самоповагу. Ще більш важливо те, як дорослі ставляться до дитини. Коли вони поважають її, уважно слухають і відкликаються на її потреби, вона відчуває, що її люблять і цінують. У свою чергу, вона теж буде вчитись відповідати тим же самим.

Будьте прикладом для наслідування. Батьки, які себе поважають і мають адекватну самооцінку, природним чином сприяють формуванню самоповаги у своїх дітей. Якщо ви почуваєтесь комфортно від того, хто ви є, то у вас є чудові шанси, що й ваш дошкільник буде ставитися до самого себе добре. Діти – великі наслідувачі, тому, коли вони бачать, що дорослі з їхнього оточення демонструють упевненість у своїх силах, вони навчаються такої ж моделі поведінки.

Якщо ви будете з гумором ставитись до своїх помилок і намагатись учитись на них, ваша дитина зрозуміє, що помилки можна виправити. Діти дошкільного віку, здатні ризикнути, допускаючи можливість помилки, більш схильні пробувати щось нове, експериментувати та освоювати раніше невідомі їм навички, що теж підвищує їх самоповагу.

Сприяйте підходу «можу й роблю». Коли ваш дошкільник старанно трудиться й досягає успіху, неодмінно заохочуйте його. Не очікуйте, до він досягне своєї кінцевої мети, святкуйте кожний переможний крок на його шляху. А також виконуйте такі дії:

  • як тільки дитина набуде певну навичку, запропонуйте їй нову, що зробить її більш гнучкою та розширить можливості;
  • придумайте для дитини якесь завдання, яке не зламає її, але при цьому вимагатиме нових зусиль;
  • укріпіть її в думці про те, що вона спроможна на багато чого, оскільки справляється з кожним новим викликом;
  • укріпіть її в думці про те, що вона спроможна на багато чого, оскільки справляється з кожним новим викликом.

Навіть маленькі перемоги здатні надати почуття впевненості в собі та укріпити самоповагу дитини.

Визначте сильні сторони дитини. Будьте обережними, порівнюючи свою дитину з іншими дітьми. Якщо ваша дитина висловлює бажання бути схожою на іншу дитину, дайте таку відповідь: «Так, твій друг швидко їздить на велосипеді, і ти теж добре стрибаєш. Покажи мені, будь ласка, як високо ти можеш підстрибнути». Переключіть увагу своєї дитини на неї саму – на те, що в неї виходить добре, у чому особисто вона досягає успіхів. Завжди підкреслюйте, що в усіх різні навички й кожна людина у чомусь особлива.

Розвивайте таланти. За словами доктора Саллі Сакс, психотерапевта та автора книги «Як виховати наступного президента», одним зі способів укріплення самоповаги є допомога дітям у насиченні їх вільного часу продуктивними заняттями. До того ж дуже важливо не тільки заохочувати їх ігри із друзями, а й такий рід діяльності, який пробуджує бажання жити й розкриває сенс життя.

Кращий спосіб реалізувати висловлене – це розвивати таланти та здібності вашої дитини:

  • забезпечте вашого художника-початківця кольоровими олівцями, фломастерами та папером, дайте йому крейду або акварельні фарби;
  • якщо вашу дитину вирізняє велика м’язова активність, разом проведіть час за спортивними іграми;
  • давайте слухати вашому маленькому меломану диски з красивою музикою та придбайте йому музичні інструменти, на яких він бажає навчитись грати.

Зробіть акцент на часі, що був проведений весело та захоплююче завдяки музичним інструментам чи спортивному інвентарю, а не на досягненнях у цій сфері. Для вашого дошкільника головна мета – випробувати радість і відчути себе достатньо компетентним, а не стати вундеркіндом.

Допоможіть дитині полюбити та прийняти всі її особливості, щоб вона змогла досягнути почуття цілісності, любові й неперервного зв’язку як із самою собою, так і зі світом. Зв’язок зі світом і прийняття себе, як необхідні супутники один одного, життєво важливі для здорової самооцінки та формування достойної самоповаги – це один з найважливіших подарунків, які ви можете зробити своїй дитині.

А також дивіться:

images devochka_s_ryukzakom when