Як допомогти читачеві-початківцю

Не всі батьки є ще й учителями молодших класів. Не всі щодня читають своїм дітям і навчають їх читати. Часто батьки просто не знають, які є методи та прийоми допомоги дитині, щоб вона розуміла незнайомі слова та інші аспекти читання. Далі описані деякі способи, за допомогою яких батьки можуть допомогти своїм дітям стати більш упевненими читачами.

1. Дитина, яка читає без інтонації, зазвичай читає повільно й монотонно. Якщо цей процес проходить дуже повільно, це негативно впливає на її здатність розуміти деталі розповіді. Тому, щоб допомогти дитині, дуже важливо дати їй можливість перечитувати улюблені книги. Вона може тренувати читання з інтонацією (як воно повинно звучати для слухача) і швидкість, читаючи вже знайомі книги й не загальмовуючись через необхідність розшифровувати невідомі слова.

2. Украй важливо для дитини підвищувати свою читацьку витривалість і витримку, проводячи час за самостійним читанням. Однак це не означає, що ви повинні припинити читати їй уголос. Так ви на власному прикладі показуєте, що означає «читати добре». Ви також можете сприяти розумінню дитиною змісту, періодично зупиняючи читання і ставлячи такі запитання.

  • Що, на твою думку, буде далі? Чому ти так вважаєш?
  • Який персонаж подобається тобі більше, ніж інші? Чому?
  • Яким би могло бути продовження цієї історії? Про що б воно було?

3. Діти повинні мати досвід читання як художньої, так і наукової літератури. Книги наукового змісту мають певні текстові особливості, які відрізняють їх від художніх книг. Дитина при цьому повинна звертати увагу на ілюстрації та фотографії з підписами, читати в більш повільному темпі, щоби краще засвоювати інформацію наукового тексту.

4. Попросіть дитину прицільно використовувати ілюстрації для розуміння тексту. Багато дітей вважають, що дивитись на картинки означає шахраювати. Але цю важливу техніку слід заохочувати. Маючи це на увазі, вибирайте книги, де ілюстрації повністю відповідають змісту розповіді. Перед читанням будь-якого тексту в першу чергу знаходьте на кожній сторінці малюнки, які допомагають розуміти значення слів даного оповідання.

5. Відрізняйте читання для задоволення від роботи з навчання дитини читати. Фахівці не рекомендують учити дитину, читаючи казки на ніч, тому що цей час треба присвячувати отриманню задоволення від розповіді без будь-якого тиску.

6. Якщо дитина пропускає слово, яке не може прочитати, не піддавайтеся спокусі негайно сказати їй, що це за слово. Спробуйте відгадати складне слово разом з дитиною різними способами:

  • Можливо, малюнок дасть нам ключ до розуміння цього слова?
  • Давай зараз пропустимо це слово й повернемось до нього пізніше.
  • Чи можемо ми розбити це слово на більш дрібні частини?
  • Чи зустрічав ти це слово в іншому місці (або іншому слові)?

Якщо малюку так і не вдалося зрозуміти слово, поясніть його та продовжуйте спільне читання. Важливо дати дитині можливість самій приходити до розуміння незнайомого слова. Хоча це вимагає більше часу й батьківського терпіння, але в результаті допомагає розвинути необхідні навички та впевненість.

Приємного вам читання!

А також дивіться:

images (1)