





Доповідь з досвіду роботи вихователя старшої групи “Барвінок” Ткаченко О. М.
Дитина перебуває в середовищі, яке постійно змушує її зіставляти гарне й погане, добре й зле, сумне та радісне, щире і лицемірне, красиве й потворне. Хто ж допоможе їй розібратись у сутності цих понять, у власному “Я”? Звісна річ, авторитетом для неї є дорослі-батьки та педагоги, які вже мають життєвий досвід. В Україні чимало педагогічних колективів та окремих вихователів, які мають вагомі набутки, цікаві ідеї, апробовані системи роботи з дошкільнятами. Дитині замало просто їсти, пити, спати. Їй необхідно гратися, спілкуватися з ровесниками і дорослими людьми, які не тільки збагачують маля новими враженнями, а й позбавляють страху перед загадковим, незвіданим світом. Діти сприймають усе і думають про все по-своєму. Але важливо, все ж таки, розуміти дитину, адже без цього ми не зможемо належно виховувати її.
З дітьми дошкільного віку я працюю 25 років. У мене склався певний досвід роботи з життя вихованців. Перш за все. у доповіді хочу відмітити, що певних результатів ШДС “Пролісок” досяг тільки завдяки згуртованим зусиллям керівництва, в образі директора Полякової Л.С., яка протягом існування закладу (15 років) повсякчас дбає про нові методи, методики, технології, пропонує педагогам нові досвіди знаменитих педагогів. ШДС “Пролісок” працює за програмою “Росток”, яка є однією з нових, передових розробок досвідчених педагогів.
В даний момент в роботі школи і дитячого садка, як допоміжний засіб використовують комп’ютери, мультимедійну дошку, магнітофон, систему караоке. Про все це директор подбала, а вихователі та вчителі у спільній співпраці з керівником комп’ютерного класу та музичним керівником впроваджують в свій навчальний процес.
Відомо, який великий вплив на розвиток дитини має предметно-ігрове середовище. Використання комп’ютерної техніки в навчально-виховному процесі позитивно впливають на загальний розвиток дітей. То ж комп’ютер має входити в життя малечі через гру, конструювання, художню творчість. Заняття з художньої творчості Ви мали змогу частково подивитись. Саме тому, вже починаючи із середнього дошкільного віку, дитина здатна свідомо обирати спосіб дії, сприймати особливі умови, пропоновані комп’ютерною технологією. З досвіду моєї роботи з дітьми, комп’ютери застосовуються, як метод закріплення набутих знань: з занять з розвитку мови, грамоти та математики. Завдяки комп’ютеру, підсумкові заняття можливо провести використовуючи мультимедійну дошку. Це дає змогу зацікавити дітей краще сприймати і засвоювати матеріал. Всім відомо, як полюбляють малюки працювати з комп’ютером, виконувати різні завдання.
Я багато розмірковувала над тим, як кожна дитина зможе розумно, з цікавістю та користю використати час перебуванні в групі. Разом з дітьми оформлювала куточки, обговорюючи дизайн групи, роздягальні, брала до уваги всі варіанти, запропоновані ними. Спільна справа об’єднувала, згуртовувала мене з дітьми і дітей між собою, до того ж, колективні зусилля давали чудові результати.
Предмет моєї особливої уваги – мова дітей. Часто вона буває одномантіною, без прислівників, прикметників, і тут мені допомагає книжковий куточок, магнітофон, мікрофон, система – караоке.
Я пропоную дітям розповісти знайому казку, скласти розповідь за картиною, або переказати знайомий твір. Цю розповідь записуємо на магнітофон і обговорюємо разом з дітьми, виправляючи мовні помилки. Звертаю увагу на скільки насичена мова дітей, вчу порівнювати свою розповідь з розповіддю товариша, збагачувати словниковий запас дітей.
Наша група поглиблено працює над проблемами екологічного виховання дітей. Для цього створено прекрасні умови. Поряд з дошкільним закладом є ліс з його неповторною красою, мешканцями (тваринами, комахами, птахами). Наші вихованці мають змогу безпосередньо з ними спілкуватися.
А для наших маленьких киян це й мала Батьківщина, рідні місця, де проходить їхнє дитинство. З екскурсій, прогулянок до лісу приносимо та висаджуємо на території ШДС “Пролісок” багато рослин, які багачують нашу флору, спряючи спілкуванню дітей з живою природою, навчаючи уважного і турботливого ставлення до неї. Мною зібрано матеріал на тему: “Збережемо рідний край!”. В груповій кімнаті є куточок природи з гарними рослинами, також в групі живе напуга. Є у нас і город, чудові квітники.
Ми любимо піти до лісу. горілиць лягти на прогріту сонцем траву, і розкинувши руки, довго вдивлятися в високе-високе небо. Велико увага в нашому закладі приділяється фізичному вихованню, яке здійснюється як на заняттях, так і в повсякденні. Одна з найбільш ефективних форм активного відпочинку – розваги спортивного характеру.
Спортивні заняття можна проводити у приміщенні, на спортивному майданчику, на лоні природи – в лісі. Нещодавно на території навчального закладу було урочисто відкрито стадіон, де проводяться заняття з футболу, а також уроки фізкультури. Працює тренер зі спортивної ходьби, ходьби на ходулях, балансування. Маляти, дивлячись на школярів, перейматься їх завзяттям, і я з дітьми відвідую ці заняття.
Секрети моєї майстерності саме й полягають в умінні поєднувати вже набутий досвід роботи з новітніми технологіями, які сприяють всебічному розвитку дитини.