Ви підозрюєте, що ваша дитина – шульга? Дозвольте вас привітати! Ваша дитина – особлива.

ЧОМУ ДЕЯКІ ДІТИ ЛІВОРУКІ

Ліворукість – це не просто переважання лівої руки, а й особливий розподіл функцій між півкулями мозку. Для реалізації диференційного підходу до ліворуких дітей не достатньо виявляти інші вимоги до їхньої поведінки та навчання, ніж до праворуких. Потрібно враховувати різноманітні причини ліворукості, а також диференціювати самі поняття «ліворукість» і «лівшество». Ліворукість визначає тільки ведучу руку, тоді як лівшество – комплексна характеристика. Адже, крім руки, у людини є ведуче око, ведуча нога, ведуче вухо.

ЛІВОРУКІСТЬ – ЦЕ ВАДА?

Хтось вважає ліворуких геніями, а хтось впевнений, що ліворукість – це вада. Дитина-лівша багато в чому відрізняється від своїх однолітків. Зазвичай лівші талановиті і дуже емоційні діти. Уже з трьох років вони набагато краще за інших малюють, ліплять. До речі, багато видатних людей були лівшами. Так, лівою рукою писали свої шедеври Леонардо да Вінчі, Мікеланджело, Рафаель і Пікассо, ліворукими були видатний фізіолог І. Павлов, письменник і вчений В. Даль, творець теорії відносності А. Ейнштейн, а також Чарлі Чаплін, Льюїс Керолл, Гарі Трумен, Бенджамін Франклін, Юлій Цезар, Мерлін Монро та багато інших видатних людей.

Часто серед ліворуких дітей є такі, які гарно малюють. Проте здібність до малювання зазвичай виявляється у шкільному віці. Певною мірою художні здібності ліворуких дітей пов’язані з образністю психічних пізнавальних процесів та достатнім розвитком дрібної моторики руки у шкільному віці. Крім того, в ліворуких дітей простежуються значні успіхи в математиці, музиці, шахах тощо. Але водночас деяким з них властива затримка мовлення та трудність у вимові різних звуків, а також у них спостерігається пізній розвиток самостійного мовлення. І в подальшому їхнє мовлення може бути сповільненим, недостатньо розгорнутим, бідним. У мовленні ліворуких частіше бувають відмінкові невідповідності, порушення узгодження дієслів, іменників, прикметників, неправильна будова речень, небагатий лексичний словник. Водночас дитина практично завжди контролює своє мовлення, розуміючи, що говорить неправильно, і намагається виправити помилки. До речі, ліворукість – не завада творчості, праці, спорту, це не впливає на загальний фізичний розвиток.

Така дитина дуже довірлива, легко підпадає під вплив тимчасових почуттів та настроїв, плаксива, вередлива, схильна до гніву і надзвичайно наполеглива у здійсненні бажань. Їй іноді важко опанувати читання та писання у ранньому віці, а в першому класі вони стають для неї каменем спотикання.

У жодному разі не слід перенавчати дитину-шульгу. Не можна змінювати на свій розсуд, якою рукою дитині працювати, писати, малювати, адже будь-яке втручання в роботу мозку призводить до непередбачуваних наслідків. У ліворуких дітей, яких наполегливо перенавчали, розвиваються невротичні реакції та неврози. Ознаками цих небажаних явищ можуть бути порушення сну й апетиту, головні болі, болі в животі, страхи, денний і нічний енурез, заїкання, тики, нав’язливі рухи, підвищена збудливість, дратівливість. А також може виникнути підвищена чутливість до спеки, задухи, запахів, тривалий неспокій, непосидючість, млявість, загальмованість, погіршення зору і навіть бронхіальна астма.

ОСОБЛИВОСТІ ДИТИНИ-ШУЛЬГИ:

– підвищена здатність чітко сприймати звуки та інтонації, відрізняти найтонші відтінки кольору, чого не можуть, на жаль, правші;

– образна пам’ять, що надовго зберігає яскраві враження;

– легкість орієнтування в просторі.

Як виховувати дитину-шульгу?

Отже, дитину треба вчити писати кожну літеру окремо – методика безвідривного письма дитині-шульзі не підходить і тільки викликає зайві труднощі у навчанні. Зараз вже існують спеціальні навчальні «прописи для шульг».

Труднощі можуть виникнути в навчанні читанню і рахунку, тому що і читати, і складати числа дитина підсвідомо буде прагнути справа наліво.

Коли будете вчити Вашого малюка зав’язувати шнурки, сідайте не поруч з ним, а навпроти нього – в цьому випадку він буде бачити рух Ваших рук у правильному напрямку.

Неодмінно попередьте вихователів дошкільних установ і вчителів, що ваша дитина – шульга, і забороніть їм його переучувати!

Пам’ятайте, що ліворукі дітлахи більш енергійні і рухливі ніж їх «праворукі» однолітки, тому не сковує їх активність та ініціативу.

Врешті решт, ліворукість – не порок, не дефект, а в якомусь сенсі навіть деяка перевага. Оскільки величезна більшість людей – правші, майже всі машини, інструменти і пристосування зроблені для них. Їм немає необхідності розвивати ліву руку. А шульга змушений користуватися правою рукою і таким чином розвивати її.У результаті багато шульг можуть з однаковою спритністю працювати обома руками.

“Найздібніші” серед ліворуких дітей, якщо не змушувати їх переучуватися, можуть виявити високі показники психічного розвитку, математичні здібності, особливі досягнення в художній та музичній творчості.

Багато геніїв були шульгами, наприклад, найкращі скульптори усіх часів – Леонардо да Вінчі і Мікеланджело; видатні полководці – Македонський, Наполеон; письменники – Л. Керролл, М. Твен, актор Чарлі Чаплін; соліст групи “Бітлз” сер Пол Маккартні, акторка Мерилін Монро і багато інших.

Але найголовніше – увесь час переконуйте свого малюка, що він нічим не гірше інших і йому під силу подолати будь-які труднощі у навчанні.

А також дивіться:

images