Вчимося читати під час поїздки в автомобілі

Непогано було б мати можливість читати, керуючи автомобілем. Але, на жаль, він для цього не призначений – навіть дивитись на карту під час руху автомобіля дуже складно та й небезпечно. На щастя, сидячи на передньому сидінні, батьки можуть сприяти ранньому розвитку грамотності своїх дітей без необхідності перегортати сторінки.

Навчання читання – процес глибше, ніж розшифровка слів. Хороші читачі покладаються на різні навички, серед яких здатність розрізняти звуки, слухова пам’ять, знання алфавіту. Якщо на вас чекає далека поїздка в товаристві дітей, які постійно сперечаються, найпростіше ввімкнути ноутбук або планшет і зайняти їх переглядом фільму, хоча в минулі часи, пересуваючись автомобілем, люди грали в різноманітні ігри. Чому б не повернути цю традицію?

Автомобіль – ідеальне місце для ігор на розвиток грамотності. У його салоні мало відволікаючих чинників, тому діти зберігають концентрацію уваги й можуть вчитися читати, навіть не знаючи про це.

Ось кілька популярних способів навчання грамотності в дорозі.

Слухайте аудіокниги

Важливість великого словникового запасу для досягнення академічних успіхів, особливо в читанні, давно доведена. Про те, наскільки грамотною стане дитина в майбутньому, свідчить її словниковий запас у ранньому дитинстві. Діти з розвиненим усним мовленням рідко відчувають труднощі під час навчання читання.

  • Один з надійних способів розвинути словниковий запас дитини до віку 9-ти років – часто слухати з нею улюблені аудіокниги під час поїздки в машині, наприклад, казку про Вінні Пуха. Починати краще всього із 3-х років. В якийсь момент малюк почне цитувати висловлювання улюблених героїв і питати: «Матусю, а що означає це слово?». Аудіокниги спонукають дітей цікавитися значенням різних слів, таких як «лестощі», «переконання» та інші.

За допомогою аудіокниг діти починають проявляти інтерес до складних текстів, які ніколи б не привернули їхню увагу в надрукованому вигляді. Багаторазове прослуховування допомагає їм поступово все краще та краще розуміти мову, що використовується в оповіданні.

Використовуйте алітерацію

Важливим кроком на шляху до вивчення фонетики є здатність розрізняти початкові звуки в словах і відокремлювати їх від решти слова.

  • Для цього ідеально підходить стара добра гра «Я бачу предмет». (Її правила такі: дитина каже «Я бачу предмет на літеру…» і називає першу літеру або перший звук слова). Більшість дітей у віці від трьох років і старше можуть грати в цю гру на базовому рівні. Можна домовитися з ними про те, що загадане слово не обов’язково повинно бути чимось, що можна побачити. Машина рухається швидко, й вид з вікна змінюється щомиті. Тому можна просто назвати відповідне слово, яке спаде на думку. Старші діти можуть грати, використовуючи назви літер або звуки, які відповідають літерам, а малюкам у грі зручніше використовувати звуки.
  • Гра у тварин. У цій грі діти спочатку вибирають літеру, а потім будують речення, використовуючи тільки ті слова, які починаються на цю літеру. Наприклад, «Мамин Мишко маленький і милий» або «Боягуз бегемот біжить по болоту». Ця гра підходить для дітей будь-якого віку і є цікавим способом спонукати дітей старшого віку придумувати складні прикметники.

Рима й ритм

  • Коли ви їдете в машині, співайте разом з дітьми. Виберіть ім’я, а потім підберіть слова або імена, які римуються з цим ім’ям, складіть куплет і заспівайте його.
  • З маленькими дітьми можна грати в таку гру: ви вибираєте улюблену пісню і в кожному її слові міняєте перший голосний звук на інший, після чого співаєте її в такому видозміненому вигляді. Наприклад, приспів популярної пісеньки «Чунга-чанга» може звучати так: «Крукодили, бугемоти, мувпенята, кушалоти». Діти, особливо дівчатка, вважають цю гру дуже веселою.
  • Ще одна ідея для ритмічної гри полягає в тому, щоби придумувати та змінювати відомі дитячі віршики, наприклад: «Качки, Качки! Кря-кря-кря. Пити хочете? Так-так-так!».

Здатність підтримувати постійний ритм також є ключовим фактором для досягнення майбутніх успіхів у навчанні. Корисно слухати музику у стилі реп і хіп-хоп. До того ж інструментальна музика цих стилів, яка звучить як тло, стане чудовою можливістю для юних реперів придумувати власні вірші.

Голос робота

  • Гра в робота полягає в такому. Виберіть просте слово, наприклад «стіл», і скажіть його по літерах «С-Т-І-Л», але голосом робота. Діти повинні спробувати вгадати, яке слово ви сказали, а потім черга переходить до них, і тепер уже вони повинні придумати й вимовити слово. (Порада: нехай діти вибирають прості короткі слова, інакше гра стане занадто складною й заплутаною.)

Навчати дітей читання можна так легко, як пристібати ремінь безпеки, до того ж це приносить багато задоволення. Як було б добре, якби всі домашні завдання можна було виконувати так цікаво й весело!

А також дивіться:

adapt1