Старша група: Сімейні традиції – важливий засіб виховання

Слово «традиція» означає елемент соціальної і культурної спадщини, яка передається із покоління в покоління. В якості традицій виступають норми поведінки, звичаї та обряди, тобто певні дії, пов’язані з виконанням традицій. Прогресивні традиції, безсумнівно, сприяють розвитку творчих начал у громадських стосунках та культурі. А в родині традиції зміцнюють стосунки дорослих та дітей.
Традиції, які передаються у спадщину чи створюються молодими батьками, – потужний засіб виховання. Те краще, що засвоїть дитина в родині, вона примножить і як естафету передасть наступному поколінню.
Традиційно в наших сім’ях відзначаються Новий рік, Різдво, Міжнародний жіночий день, Великдень, День Перемоги і, звичайно, дні народження. Дитині найбільше запам’ятовуються її свята. Тому постарайтеся не зводити все до застілля для дорослих. Придумайте, розробіть, введіть в традицію своєї родини щось особливе в проведення цього свята. Приміром, це можуть бути саморобні запрошувальні листівки на торжество, лялькова постанова або випуск сімейної стінної фотогазети, зміст якої відобразить успіхи вашої дитини; подарунки – сюрпризи для іменинника та його друзів, які розігруватимуться в грі, і, звичайно, святкове частування.
Добре, якщо в родині є ще якісь свої особливі свята. Можливо, «дачні посиденьки» у вересні з чисто дачними сюрпризами і підведенням підсумків літа або традиційний похід до парку розваг у першу неділю червня, бо саме в такий день тато там познайомився з мамою.
Але більше всього в році – буднів. Розумно і в буденні дні дотримуватися своїх традицій, наприклад:
– Щоденні ритуали: вранці обговорювати разом, який сьогодні день, свого дитина чекає від сьогоднішнього дня, а увечері можна підвести підсумки: що цікавого трапилося, що було особливим, що потрібно допрацювати , змінити, виправити;
– Щотижневі ритуали: у п’ятницю проводити так зване «п’ятничне коло» (обговорювати, чим був цікавий цей тиждень, чого малюк навчився, чому він радів, через що засмучувався). Можна разом переглянути листочки перекидного календаря і разом щось загадати, спланувати на наступний тиждень;
– Щомісячні ритуали: в останній день місяця добре підвести його підсумки і побесідувати про плани на наступний;
– Традиція читати разом і вголос. Про це достатньо багато написано, але, на жаль, часто поспіх, зайнятість, телебачення, комп’ютер витісняють домашнє читання. А читати потрібно спочатку дитині, а потім, коли вона підросте, читати разом із нею. Важливо при цьому ретельно добирати літературу;
– Незвичайні святкові «години», «вечори», «дні». Наприклад, «Солодкий вечір», «День радісних зустрічей», «День морозива», «Година, коли можна все»;
– Гратися разом із дітьми і обов’язково мати в арсеналі гру – фаворита, тобто постійну і бажану для всіх. Це можуть бути настільно – друковані ігри, словесні ігри без предметів, ігри, придумані всією родиною тощо;
– Мати у родинному репертуарі улюблені казки та авторські твори, улюблені пісні, вистави, фільми;
– Створювати колекції разом з дітьми. Це можуть бути міні – іграшки, міст «кін дер – сюрпризів», наклейки машин, ляльок, марки та ін.
Чи любите ви розмовляти зі своїм малюком? По – справжньому, вислуховуючи безліч нудних подробиць, не перебиваючи його і не даючи скоро поспішних відповідей. Якщо ви можете щиро відповісти на це запитання «так», то ваша дитина щаслива. Більшості батьків доводиться докладати зусиль для того, щоб хоча б не кричати на своїх дітей, не кажучи вже про нормальне спілкування. А між тим, розмовляти із дітьми зовсім не складно і навіть приємно – якщо вміти це робити. Від того, як ми розмовляємо із дітьми, залежить, зокрема, і те, як буде дитина розмовляти з оточуючими в майбутньому.
Створюючи важливу в родині традицію – розмовляти з дитиною, слід пам’ятати про те, що розмова є потужним психотерапевтичним засобом. Під час конструювання спілкування потрібно, насамперед, вміння бачити, спостерігати дітей «зсередини», відчувати їх стан, настрій; вміння розуміти, тобто розбиратися в мотивах поведінки, потребах, бути «адвокатом» дитини; психологічна зрілість та врівноваженість.
Також потрібно старатися, щоб у дитини поступово складалося переконання – скільки б не було на Землі прекрасних і чудових місць, немає нічого кращого за рідну домівку. І тоді у вас може бути більше впевненості в тому, що дитина буде тягнутися додому, буде любити близьких, її не перетягне тривожна «вулиця» з усілякими печальними несподіванками. І дошкільник буде рости, перебуваючи емоційному благополуччі!

А також дивіться:

default hmmm