Сонячний удар: симптоми та перша допомога

Сонячний удар – це хворобливий стан, розлад роботи головного мозку внаслідок тривалого впливу сонячного світла на непокриту поверхню голови.

Симптоми

Сонячний удар супроводжується головним болем, млявістю, блювотою. У важких випадках – комою. Симптоми перегрівання посилюються при підвищенні вологості навколишнього середовища.

Легкий ступінь:
-загальна слабкість;
-головний біль;
-нудота;
-почастішання пульсу і дихання;
-розширення зіниць.

При середньому ступені:
-різка адинамія;
-сильний головний біль з нудотою і блювотою;
-оглушення;
-невпевненість рухів;
-хитка хода;
-часом запаморочення;
-почастішання пульсу і дихання;
-підвищення температури тіла до 39 – 40 ° C.

Важка форма теплового удару розвивається раптово. Особа гіперемована, пізніше блідо-ціанотичний. Спостерігаються випадки зміни свідомості від легкого ступеня до коми, клонічні і тонічні судоми, марення, галюцинації, підвищення температури тіла до 41 – 42 ° C, випадки раптової смерті. Летальність 20 – 30%.

Перша допомога

Постраждалого необхідно перенести в тінь, зробити холодний компрес. У важких випадках – штучне дихання.

ТЕРМІНОВО! Усунути тепловий вплив:
-видалити постраждалого з зони перегрівання;
-укласти на відкритому майданчику в тіні;
-вдихання парів нашатирного спирту з ватки;
-звільнити від верхнього одягу;
-змочування особи холодною водою, поплескування по грудях мокрим рушником;
-покласти на голову міхур з холодною водою;
-часте опахіваніе;
-викликати бригаду швидкої допомоги.

Профілактика

Щоб уникнути сонячних ударів, в жарку сонячну погоду рекомендується носити головні убори зі світлого матеріалу (менше поглинаючого сонячне світло).

Діти

У маленьких дітей симптоми сонячного удару дуже нагадують ознаки початку запального захворювання: малюк стає млявим (або, навпаки, вкрай порушеною), закидається голову назад або мотає нею з боку в бік, у нього піднімається температура. Іноді може бути тільки раптовий підйом температури тіла. Якщо вчасно не вжити заходів, дитина може втратити свідомість.

Перша допомога

Перш за все перенесіть малюка в тінь. До чола і потилиці прикладіть холодні компреси. Можна надіти на голову панамку, змочену в холодній воді. Дайте йому попити, бажано прохолодну воду з лимоном. Для того, щоб збити температуру, можна дати жарознижуючі препарати. Якщо і після їх прийому жар не спаде – викликайте лікаря.

Профілактика

Сонячний удар настає при впливі прямих сонячних променів. Особливо великий ризик отримати його, якщо сонце палить прямо в голову. Навіть у похмурий день, виходячи на вулицю, обов’язково вдягайте малюкові головний убір. Найчастіше сонячні удари трапляються, коли чадо довго плескався у воді. Тому стежте, щоб і там крихта не знімав панамку.

А також дивіться:

4444 image