Розвиваємо навички мислення в дітей 2–3-х років
На третьому році життя в дітей спостерігається значний стрибок у розвитку навичок мислення. Дитина починає цінувати гумор і жарти, починає придумувати рішення більш складних завдань і вчиться ставити себе на місце інших людей. Дитина знає, що в інших людей є думки й почуття, які відрізняються від її власних, вона здатна уявити, що вони думають і відчувають. Малюк може обійняти вас, коли вам сумно. Він може допомагати іншим дітям, які не можуть впоратись із чим-небудь.
А ось у дворічних дітей не завжди хороша репутація. Деякі люди навіть називають їх «некерованими». Але це зовсім не так. На даному етапі діти роблять величезний стрибок у розвитку навичок мислення, починають використовувати уяву й розвивають безліч власних ідей. Проблема полягає в тому, що в цьому віці вони ще не володіють усіма навичками контролю над своїм власним світом, необхідними для реалізації всіх своїх ідей. Це призводить до гніву, розгубленості та фрустрації – почуттів, якими вони ще не вміють добре володіти. Тому в дітей часто трапляються зриви, відомі як істерики. Однак є безліч способів допомогти дитині впоратись із проблемами, успішно долати їх і вчитись протягом усього цього особливого року, наповненого як безліччю «ні», почутого від вашого енергійного малюка, так і його веселим, завзятим сміхом.
Ось основні способи розвитку навичок мислення дворічної дитини:
- Проводьте багато часу в усіляких іграх «буцімто».
- Розвивайте у вашої дитини навички логічного мислення.
- З’ясовуйте будову та принцип роботи різних предметів окремо й разом.
- Звертайте увагу на закономірності та взаємозв’язок ідей.
- Сортуйте та класифікуйте предмети протягом дня.
- Думайте й розмовляйте про почуття.
- Перевіряйте на практиці нові ідеї та концепції вирішення завдань (поточних проблем).
Проводьте багато часу в усіляких іграх «буцімто»
Здатність зображати і розігрувати знаменує собою великий стрибок у розвитку навичок мислення. Коли діти прикидаються, це означає, що вони розуміють символи: кубик може стати автомобілем, взуттєва коробка може перетворитись на будиночок для м’якої іграшки, а слово позначає предмет або думку. Розуміння символів важливе для розвитку таких навичок, як математичні операції, логіка, письмо та набуття знань у природничих науках.
Як можна допомогти дитині розвивати уяву:
- Приділяйте час усіляким рольовим іграм, в яких важливий принцип імітації, тобто принцип «буцімто». Нехай ваша дитина буде «головною». Це допоможе їй розвинути свої власні ідеї. Це також зміцнить її навички мислення, адже їй доведеться вибудовувати логічні ланцюжки при побудові сюжету гри: собака повинен повернутись додому, тому що пішов дощ. Ви можете допомогти дитині розвивати думки, ставлячи такі запитання: «Що відчуває собака? Що він намагається зробити? Навіщо? Що буде далі?».
- Видайте дитині велику кількість реквізиту, який допоможе розігрувати вигадані нею історії, – капелюхи, костюми для перевдягання, дитячий посуд, ігровий набір лікаря, блокноти, кубики, іграшкові продукти та предмети домашнього вжитку, такі як великі картонні коробки, ковдри, подушки й т. п.
Розвивайте у вашої дитини навички логічного мислення
Коли діти наближаються до віку трьох років, вони починають розуміти логічні зв’язки й ланцюжки; наприклад, щоб рости, треба їсти. Вони використовують свої швидко вдосконалювані мовні навички, щоби ставити запитання про те, що вони бачать, чують і відчувають. У цьому, напевно, й полягає причина того, що кожне друге слово дворічної дитини це «Чому?». Здатність мислити логічно має вирішальне значення для осмислення завдань і досягнення дитиною успіху у школі й житті.
Чим можуть допомогти батьки:
- Не відповідайте на запитання своєї дитини негайно. Спитайте спочатку, що вона думає із приводу запитання, це примусить її мозок працювати. Уважно вислухайте відповідь вашої дитини й підтвердіть своє розуміння її ідей. Потім ви можете запропонувати правильну відповідь. Наприклад, якщо вона каже, що вночі темно, щоб люди могли спати, ви можете відповісти: «Так, безумовно, спати легше, коли темно», а потім якомога простіше пояснити захід і схід сонця.
- Ставте дитині якомога більше запитань під час щоденних ігор і занять. Коли ви проводите час разом, ставте дитині запитання «чому?»: «Як ти думаєш, чому листя опадає з дерев?», «Чому йде сніг?», – це примушує розум вашої дитини активно працювати, а також дає їй зрозуміти, що вона вам цікава, а її думки для вас дуже важливі.
З’ясовуйте будову та принцип роботи різних предметів окремо й разом
Старші діти виходять за рамки простого дослідження й використання предметів у якості інструментів. Наприклад, вони можуть використовувати взуттєву коробку як гараж для іграшкових автомобілів. Вони також досліджують світ більш складними та творчими способами. Ви можете побачити розум вашого малюка в роботі, коли він:
- Риє пісок, щоби знайти приховані іграшки.
- Робить вироби із пластиліну.
- Будує складні конструкції з кубиків.
- Розігрує історії за своїм сценарієм.
- Розділяє, складає разом і сортує предмети.
- Перевіряє, як працюють рухомі частини іграшок, відкриваються – закриваються, обертаються (наприклад, колеса/двері іграшкової вантажівки).
Чим можуть допомогти батьки:
- Спостерігайте за дитиною та звертайте увагу на те, до чого вона проявляє інтерес. Ставте запитання про те, що ви бачите й відчуваєте разом: «Що, на твою думку, ми знайдемо, коли розкопаємо пісок?», «Куди летить метелик?». Разом міркуйте про цікаве: «Цікаво, скільки лап у цього павучка?», «Цікаво, скільки сходинок до вхідних дверей?», «Цікаво, куди дівається дощ, коли він падає на землю?». Помічаючи й розвиваючи природну допитливість вашої дитини, ви виховуєте її любов до пізнання.
- Давайте дитині багато можливостей для творчих досліджень. Гуляйте на природі. Грайте з піском і водою. Давайте дитині предмети, які вона може розбирати й досліджувати. Маніпулюючи зі знайомими (і не зовсім знайомими) предметами, діти з’ясовують для себе їх будову та принцип роботи. Цей спосіб вирішення завдань має вирішальне значення для досягнення успіху у школі.
Звертайте увагу на закономірності та взаємозв’язок ідей
Малюки використовують свої спогади, щоб застосовувати попередній досвід у теперішньому часі. Вони бачать хмарне небо й розуміють, що може початись дощ. Це також допомагає їм зрозуміти, як улаштований світ – дощ іде із сірих хмар. Ви можете спостерігати цю нову здатність дитини виявляти закономірності й пов’язувати явища та ідеї між собою, коли вона:
- Сміється над жартами.
- Просить печива в бабусі, якщо мама відповіла «ні».
- Пам’ятає, що тітка Інна не може приїхати на свято, тому що живе далеко.
- Повідомляє вам, що йде дощ, і тому їй потрібна парасолька.
Чим можуть допомогти батьки:
- Пов’язуйте минуле із сьогоденням. Чітко вишиковуйте логічні ланцюжки в житті вашої дитини: вона повинна носити рукавиці, щоб не замерзли ручки. Вона повинна брати в басейн рушник, щоб витиратись після плавання.
- Використовуйте щоденні заняття, щоб виявляти закономірності. Використовуючи мову для пояснення цих закономірностей, ви допомагаєте дитині мислити логічно та збільшуєте тим самим її словниковий запас. «Ти помітив, що собака скиглить кожного разу, коли хоче, щоб її вивели на вулицю?», «Коли пральна машинка вимикається, це означає, що одяг уже чистий і сухий».
Сортуйте та класифікуйте предмети протягом дня
Старші діти можуть сортувати предмети відповідно до їх характеристик (усі пластмасові рибки в одну купу, усі пластмасові пташки в іншу). Вони також починають розуміти більш складні поняття часу, простору, розміру й кількості. Ви побачите докази цих нових навичок мислення, коли ваша дитина:
- Каже, скільки їй років.
- Має у своєму розпорядженні предмети в логічному порядку (тарілку поруч із чашкою, машинку поруч з ляльковим будиночком).
- Ставить запитання типу «скільки?» або «коли?».
- Сортує намистини за кольором або розміром.
- Розігрує історії за своїм сценарієм або за сценаріями, які вона часто спостерігає вдома (наприклад, прощання з мамою вранці).
- Складає великі пазли із трьох-чотирьох частин.
Чим можуть допомогти батьки:
- Сортуйте та класифікуйте предмети протягом дня. Разом з дитиною займайтесь пранням. Дитина може відокремлювати кольорову білизну від білої та складати окремо шкарпетки, сорочки й штани. Вона може допомагати накривати на стіл і розкладати вилки, тарілки й ложки. Під час прибирання в домі попросіть дитину прибрати всі машинки в одну шафу, а книги в іншу.
- Допомагайте дитині зрозуміти відчуття часу. Використовуйте пісочний годинник, щоб допомогти дитині зв’язати поняття часу з відчуттям часу (щоб їй було легше зрозуміти, що означає часовий проміжок у п’ять або десять хвилин). Це також дасть їй деяке почуття контролю над розумінням того, коли повинні відбутися зміни. (Вона може спостерігати за пісочним годинником і знати, що коли пісок добігає, час закінчити гру та йти їсти.)
Думайте й розмовляйте про почуття
Дворічні діти починають краще розпізнавати власні почуття. Деякі з них можуть навіть почати називати їх: «Я злий… Мені сумно… Я щасливий!». Але їм усе ще треба вчитись керувати своїми почуттями. (Істерики все ще дуже характерні в цьому віці.) Дворічні діти також знають, що в інших людей теж є свої думки й почуття. Ви можете спостерігати таке усвідомлення себе та тих, хто оточує, коли ваш малюк:
- Використовує слова для опису почуттів – «щасливий» або «сумний».
- Визначає й називає почуття на малюнках у книгах (печаль, страх, гнів).
- Утішає інших, коли вони засмучені або ображені.
- Визначає почуття інших людей: «Мамі сумно?».
- Грає в доньки-матері з ляльками та м’якими іграшками (піклується, проявляє до них милосердя).
Чим можуть допомогти батьки:
- Кажіть про почуття. Допоможіть своїй дитині розвивати словниковий запас, що позначає почуття. Утілювати у слова те, що, на вашу думку, відчуває дитина: «Ти так розгнівався через те, що нам треба йти з парку», «Ти сумуєш, коли бабуся їде». Це допоможе вашому малюку зрозуміти свої почуття та впоратись із ними.
- Кажіть про те, що відчувають інші люди. «Ця маленька дівчинка стрибає й посміхається. Як ти думаєш, їй весело?». При читанні книг питайте, які почуття, на думку дитини, відчувають персонажі: «Як ти думаєш, він боїться темряви?».
Перевіряйте нові ідеї та концепції вирішення завдань
Дворічні діти вирішують завдання методом спроб і помилок. Ви можете спостерігати, як ваш старший малюк уміє вирішувати завдання, коли він:
- Залучає інших дітей у свою гру: «Ти будеш принцесою».
- Заточує затуплений олівець об папір, щоби продовжити розфарбовувати.
- Повертає шматочки пазла в різні боки, намагаючись його скласти.
- Придумує слова й пісні.
- Розігрує історії, міняючи сюжет відповідно до своїх цілей (не завжди логічно).
Чим можуть допомогти батьки:
- Допомагайте своїй дитині перевіряти різні варіанти вирішення завдань. Коли вона потрапляє у глухий кут, пропонуйте інші підходи. Наприклад, запропонуйте дитині підібрати отвори відповідної форми. Якщо їй потрібна чарівна паличка для спектаклю, спитайте її, який побутовий предмет можна використовувати в якості неї.
- Придумуйте пісні. Замість «Дощик, дощик крап, крап, крап» це може бути «Сніжок, сніжок іде, іде». Спитайте свою дитину, про що вона хоче придумати власну пісню. Міняйте слова пісні так, щоб вона відповідала її ідеї. Це допоможе вашій дитині навчитись мислити логічно й шукати взаємозв’язок між ідеями.
А також дивіться: