





Як відомо, пальчикова гімнастика – це прекрасний спосіб розвитку мовленнєвої та інтелектуальної сфери життєдіяльності дітей дошкільного віку. Особливо вона стане в пригоді дітям, які незабаром підуть до школи, адже там на них будуть чекати складні письмові завдання.
Відомий психіатр Бернштейн у 1947 році писав: “Уявлення, що при будь-якому руховому тренінгу…тренуються не руки, а мозок, спочатку здавалося парадоксальним”.
Тепер кожен педагог переконався, що чим більше розвинена дрібна моторика рук дитини, тим кращою буде її розумова діяльність. Тому розвиток здібностей дитини знаходиться на кінчиках її пальчиків.
Завдання пальчикової гімнастики:
– розвиток фантазії, уяви, виявлення креативності
– розвиток уваги, саморегуляції
– розвиток мови
– підготовка руки до письма
Пальчикову гімнастику рекомендується проводити щодня протягом 3-5 хвилин. Існує багато комплексів вправ пальчикової гімнастики, але кожна мама, тато або педагог може самостійно придумати різноманітні рухи та вправи, користуючись власною фантазією, враховуючи можливості дитини. Це може бути імітація різних рухів людей, коли вони працюють, також показ змісту вірша, невеличкої оповідки, казки. При цьому потрібно пам’ятати, що з однією вправою треба працювати довгий час, поки рухи дитини не стануть досконалими, автоматичними. Спочатку слід працювати у повільному темпі, слідкуючи за правильністю пози кисті руки і точністю зміни одного руху іншим. Рухи супроводжуються одними і тим самим текстом, щоб дитина не помилялась у виконанні певних рухів.
Вправи для пальчиків можна поєднувати з вправами для кистей рук.
Велике значення для розвитку уваги та дрібної моторики рук відводиться тіньовому пальчиковому театру. У вечірні години батьки або вихователі можуть включити настільну лампу, направити її світло на білу стіну, двері та за допомогою своїх пальців показати дітям різні фігурки відомих звірят, казкових героїв. Діти зацікавлюються, включаються в театралізацію, починають відтворювати різноманітні сюжети, або навіть придумувати нові цікаві пригоди своїх героїв.
Як показує досвід, тіньовий пальчиковий театр – це найбільш ефективний, найбільш емоційний засіб, який допоможе розвивати у дітей дрібну моторику рук.