Роль казки в розвитку особистості

Вплив різних видів усної народної творчості на життя людини велике. Воно може виявлятися як на свідомому, так і на несвідомому рівні. Про вплив казок і міфів на несвідоме людини говорили такі великі психологи та філософи, як З. Фрейд, Е. Фромм.
Зокрема, Е. Берн  писав, що різні форми соціальної дії сприяють структуруванню часу, допомагають уникнути нудьги, а також дають можливість отримати максимально можливе задоволення з кожної ситуації. Більшість людей, крім того, підсвідомо мають свій життєвий план, або сценарій, який формується ще в ранньому дитинстві в основному під впливом батьків. Цей психологічний імпульс з великою силою штовхає людину вперед, назустріч його долі, і дуже часто незалежно від його опору або вільного вибору. Сцени в життєвому сценарії людини зазвичай визначаються і мотивуються заздалегідь, точно так само як і театральні. Життєві сценарії грунтуються в більшості випадків на Батьківській програмуванні, яке дитина сприймає з трьох причин. По-перше, воно дає життя мета, яку в іншому випадку довелося б відшукувати самому. Все, що робить дитина, частіше за все він робить для інших людей, зазвичай для батьків. По-друге, Батьківське програмування дає йому прийнятний спосіб структурувати свій час (тобто прийнятний для його батьків). По-третє, дитині треба вказувати, як поступати і робити ті чи інші речі. Вчитися самому цікаво, але не дуже-то практично вчитися на своїх помилках.

Перша і сама архаїчна версія сценарію – це первинний «протокол», який сприймається свідомістю дитини в тому віці, коли навколишній світ для нього ще мало реальний. Можна припустити, що батьки є йому гігантськими фігурами, наділеними магічною владою, начебто міфологічнихтитанів тільки тому, що вони набагато вище і більші за його.
З роками малюк стає старше і мудріше. Він ніби переміщається в більш романтичний світ. Він робить зі свого сценарію перша палімпсест і допрацьовує його, приводячи у відповідність з новими уявленнями про світ. У нормальних умовах дитині допомагають у цьому чарівні казки та історії про тварин, які спочатку читає йому мати, а потім він читає їх сам у години дозвілля, коли можна відпустити на волю уяву. У казках є своя магія, хоча і не настільки приголомшлива. Вони дають дитині цілий ряд нових дійових осіб, які виконують ролі в його фантазіях. Представники тваринного царства знайомі йому або як товариші по іграх, або як промайнули в зоопарку фігури, що вселяють то жах, те замилування, або як полувоображаемие істоти з незрозумілими властивостями, про які він тільки чув або читав. Може бути, всі вони «сходять» до нього з телевізійного екрану, де в цьому віці навіть реклама

випромінює чарівний  світ.
На першій стадії свого розвитку малюк має справу з «магічними» людьми, які можуть в його уяві при нагоді перетворитися на тварин. На наступній стадії він просто приписує тваринам деякі людські якості. Ця тенденція до певної міри зберігається і в житті деяких дорослих людей, особливо пов’язаних у своїй роботі з тваринами.
У підлітковому віці підлітки дивляться свій сценарій ніби для адаптації його до тієї реальності, якою вона їм представляється: все ще романтичною і сяючою або з штучно наведеним глянцем, можливо навіть позолоченою за допомогою наркотиків. Поступово людина рухається до завершального «поданням». Завдання психотерапевта в тому і полягає, щоб цей шлях був би для людей по можливості спокійніше й цікавіше.
Одну з цілей сценарного аналізу Е. Берн бачить у співвіднесенні життєвого плану пацієнта з грандіозною історією розвитку людської психології з самих печерних часів аж до наших днів.
Він виходить з необхідності шукати саме той міф чи ту чарівну казку, яким слід пацієнт. І чим більше ми до них наближаємося, тим краще для пацієнта.
Чарівна казка може відкрити елементи сценарію, без яких важко докопатися до суті.
Е. Берн вважає сценарієм те, що людина ще в дитинстві планує зробити у майбутньому. А життєвий шлях – це те, що відбувається насправді. Життєвий шлях у якійсь мірі визначений генетично, а також положенням, яке створюють батьки, і різними зовнішніми обставинами. Хвороби, нещасні випадки, війна можуть зірвати навіть самий ретельний, всебічно обгрунтований життєвий план. Те ж може статися, якщо «герой» раптом увійде в сценарій якого-небудь незнайомця, наприклад, хулігана, вбивці, автоліхача. Комбінація подібних чинників може закрити шлях для реалізації певної лінії і навіть зумовити трагічність життєвого шляху.
Доля кожної людини визначається в першу чергу їм самим, його вмінням мислити і розумно ставитися до всього того, що відбувається в навколишньому світі. Людина сама планує власне життя. Тільки свобода дає йому силу здійснювати свої плани, а сила дає йому свободу осмислювати, коли треба їх відстоювати або боротися з планами інших. Навіть якщо життєвий план людини визначено іншими людьми або в якійсь мірі обумовлений генетичним кодом, то й тоді все його життя буде свідчити про постійну боротьбу. Кожна людина ще в дитинстві, найчастіше несвідомо, думає про своє майбутнє життя, як би прокручує в голові свої життєві сценарії. Повсякденне поведінка людинивизначається її розумом, а своє майбутнє він може тільки планувати. Наприклад, якою людиною буде його чоловік (дружина), скільки в їхній родині буде дітей і т.п. У житті, однак, може статися не так, як людина хоче, але головне в тому, що він дуже бажає, щоб його мрії збулися.
Існує безліч сил, які впливають на людську долю: батьківське програмування, підтримуване внутрішнім «голосом», який древні звали «демоном»; конструктивне батьківське програмування, подталкиваемое плином життя, з давніх часів називається physis (природа); зовнішні сили, все ще звані долею; вільні устремління, яким древні не дали людського імені, оскільки вони були привілеєм богів і королів. Продуктом дії цих сил і виявляються різні типи життєвого шляху, які можуть змішуватися і вести до одного чи іншого типу долі: сценарної, не сценарної, насильницького або незалежному. Думка про те, що людське життя часом слід зразкам, які ми знаходимо в міфах, легендах і чарівних казках, заснована на ідеях К.Г. Юнга і З. Фрейда.
З. Фрейд  співвідносив багато аспектів людського існування з драмою Едіпового міфу. З точки зору психотерапевта, можна уявити пацієнта Едіпом, що має виявитися в його реакції. «Едіп» – це щось, що відбувається в голові пацієнта. У сценарному ж аналізі Едіп – це драма, реально розгортається в дійсності, розділена на сцени і акти, з експозицією, кульмінацією і фіналом. Дуже важливо, щоб пацієнт бачив, як оточуючі його люди грають свої ролі. Адже він знає, про що слід говорити з людьми, чиї сценарії перетинаються або стикуються з його власними.
Послідовники Фрейда вважають, що «Едіп» – це драма, а не просто розбір реакцій, інші психологи дотримуються думки про те, що найважливіші міфи і чарівні казки походять з одного фундаментального сюжету, який реалізується в фантазіях чи у дійсному житті багатьох людей всього світу . Найбільш ранні сценарні психоаналітики були в Стародавній Індії. Вони будували свої передбачення в основному на астрологічних ідеях. Про цецікаво йдеться в «Панчатантра».
У тлумаченні міфів і казок З. Фрейд слід тим же принципом що і в тлумаченні снів. Наявність символів у міфах З. Фрейд  розглядає як регресію до ранніх стадій розвитку людства, коли такий рід діяльності, як землеробство чи добування вогню, мав форму сексуального лібідо. У міфах це давнє і нині пригнічений задоволення лібідо виражається в «заміщає задоволенні», яка дозволяє людині обмежувати задоволення інстинктивних бажань областю фантазії.
У міфах, як і сновидіння, інстинктивні бажання виражені не явно, а в замаскованому вигляді. У них мова йде про бажання, які як припускав Фрейд, характерні для періоду дитинства; це перш за все, інцестуальний устремління, сексуальне цікавість і страх кастрації. У міфі, як і в сновидінні, розповідається про події, що відбуваються в просторі і в часі. У цьому оповіданні мовою символів виражаються релігійні та філософські ідеї, передається внутрішній стан людини, і в цьому справжнє значення міфу.
Про мову символів і розумінні його значення писав Еріх Фромм. Він говорив, що це така мова, за допомогою якого внутрішні переживання, почуття і думки набувають форми виразно відчутних подій зовнішнього світу. Це єдина універсальна мова, винайдений людством, єдиний для всіх культур у всій історії, який потрібно розуміти, якщо хочеш зрозуміти сенс міфів, казок і снів. Уміння розуміти цю мову дозволяє стикнутися з глибинними рівнями нашої власної особистості. Фактично це допомагає психологу проникнути в специфічний людський пласт духовного життя, загальний для всього людства як за змістом, так і за формою.
Ще одну точку зору в тлумаченні казок і міфів висловлює К.Г. Юнг. Він говорить, що в казках душа висловлюється про себе саму, а архетипи виявляються у своїй природній зіграності. Архетип духу, тобто старий, завжди виникає там, де герой перебуває у безнадійній відчайдушній ситуації, з якої його можуть визволити тільки грунтовне міркування або щасливий випадок, тобто духовна функція, що є у формі персоніфікованої думки, а саме в образі приносить рада і надає допомогу старого.
Видається, ніби б втручання старого, тобто спонтанна об’єктивація архетипу, абсолютно неминуча. Об’єктивне заступництво архетипу, який утихомирює чисто афективний реагування, пов’язуючи в єдину ланцюг процеси внутрішньої конфронтації і реалізації, необхідно не тільки в казці, а й у житті взагалі. Це дає можливість пізнати як нинішній стан, так і мета.
Архетип має ще один особливий спосіб його прояви – тваринна форма. Тваринний вигляд вказує на те, що обговорювані змісту і функції перебувають у поза людської області, тобто по той бік людської свідомості.
Обидві протилежні троїчності – одна, заклинаю зло і інша, що представляє його силу – схоже, так би мовити, як дві краплі води на функціональну структуру нашої психіки – свідомість і несвідоме. Казка як спонтанний, наївний і не рефлексіруемий продукт душі не може висловлювати нічого іншого, крім того, що ж власне з себе представляє душа.
Слухаючи казку, дитина «вбирає» філософські смисли, стилі взаємин і моделі поведінки, потім розігрує це з друзями. Причому, всі процеси осмислення протікають на несвідомо-символічному рівні. Багаторазово проживаючи події казки, дитина побічно набуває значущі для себе життєвий досвід.

А також дивіться: