РЕКОМЕНДАЦІЇ БАТЬКАМ ПЕРШОКЛАСНИКІВ

Не думайте, що ви виховуєте дитину тільки тоді, коли з нею розмовляєте, повчаєте її чи наказуєте їй.
Ви виховуєте її щомиті, навіть тоді, коли вас немає вдома.
(Л. Макаренко)
1.3 початку навчального року привчіть дитину прокидатися раніше, щоб збирання до школи не перетворювалося на щоденні хвилювання. Уранці будіть дитину спокійно, з усмішкою та лагідним словом. Не згадуйте вчорашні прорахунки, особливо мізерні, не вживайте образливих слів.
2.Не підганяйте, розраховуйте час — це ваш обов’язок. Якщо ви цю проблему не вирішили, то провини дитини в цьому немає.
3.Не відправляйте дитину до школи без сніданку: у школі вона багато працює та витрачає сили. Обов’язково привчіть дитину зранку снідати. Це важливий момент у запобіганні хворобам шлунка. Давайте дитині у школу бутерброд, фрукти. Не давайте кремових тістечок. Вони швидко псуються.
4. Привчіть дитину збирати портфель напередодні ввечері. Перевірте, чи не забула вона чого-небудь важливого. Запитайте її, чи не передавав учитель прохань або розпоряджень батькам. Через якийсь час дитина привчиться більш сумлінно ставитися до своїх обов’язків і стане більш зібраною.
5.Проводжаючи дитину до школи, побажайте їй успіхів, скажіть кілька лагідних слів, без застережень: «Дивись, поводь себе гарно!»; «ІЦоб не було поганих оцінок» тощо. У дитини — попереду важка робота. Забудьте фразу: «Що ти сьогодні отримав?!». Зустрічайте дитину спокійно, не ставте їй тисячу запитань, дайте їй можливість розслабити­ся (згадайте, як вам буває важко після напруженого дня). Коли дитина збуджена і хоче з вами чимось поділитися, не відмовляйте їй у цьому, вислухайте. Школяр може розповісти про свій робочий день і в такий спосіб позбавитися психологічної напруженості.
6.Якщо дитина замкнулася в собі, щось її турбує, не вимагайте пояснень, хай заспокоїться, тоді вона розповість усе сама.
7.Зауваження вчителя вислуховуйте без дитини. Вислухавши, не поспішайте влаштовувати сварку. Говоріть із дитиною спокійно.
8.Після школи дитина не повинна відразу сідати за виконання завдань, а 2—3 години повинна відпочити. Найкращий час для вико­нання домашніх завдань — із 15 до 17 години. Не можна виконувати завдання без перерви. Через кожні 15—20 хв треба відпочивати 10—15 хв.
9.Під час виконання завдань не стійте над дитиною, давайте їй змогу самостійно працювати. Якщо вже потрібна допомога — без крику, спокійно, з похвалою та підтримкою, уживаючи слова: «Не хвилюйся»; «Ти все вмієш»; «Спробуймо поміркувати разом»; «Згадай, як пояснював учитель».
10.Пам’ятайте про те, що телевізор — це ворог номер один успішного навчання. Не погрібно вмикати його раніше, ніж усі завдання будуть виконані. Якщо дитина дивиться телевізор під час денного відпочинку, то їй буде важко зосередитися.
11.Не треба навантажувати першокласника позашкільною діяль­ністю. Спорт і заняття в гуртках, звичайно, корисні для загального розвитку, але спочатку переконайтеся, що дитині вистачить сил і часу. Гуртки добирайте не за власними уподобаннями, а порадив­шись із дитиною.
12.Протягом дня знайдіть півгодини для спілкування. У цей час найважливішими мають бути справи дитини, її біль та радощі.
13.У сім’ї має бути єдина тактика спілкування всіх дорослих із дитиною. Усі розходження щодо виховання дитини вирішуйте без неї. Коли щось не виходить, порадьтеся з учителем, психологом. Не зайвим буде прочитати літературу для батьків, там ви знайдете багато корисного.
14.У жодному разі не ставте ваші взаємини з дитиною в за­лежність від її успішності. У спілкуванні з дитиною не вживайте умовностей: «Якщо ти добре вчитимсшся, то…». Часом ставлять заважкі умови, і тоді ви можете опинитися у складній ситуації.
15.Завжди будьте уважними до стану здоров’я школяра, коли його щось турбує: головний біль, поганий загальний стан тощо. Найчастіше це об’єктивні показники втоми, перевантаження.
16.Стежте, щоб дитина лягала спати в один і той самий час. Сон для школярів має першочергове значення. У І семестрі на­вчального року дитина повинна спати не менш ніж 10—11 годин, потім сон можна скоротити до 9—10 годин. Якщо дитина засинає не відразу, все одно примушуйте її лягати в ліжко. Використайте спосіб, перевірений століттями: тихо поговоріть із дитиною пе­ред сном, попросіть її що-небудь розповісти чи розкажіть самі. Такі хвилини одна з небагатьох можливостей для справжнього спілкування.
17.Знайте, що навіть великі діти люблять казки, особливо перед сном, або пісню, лагідні слова. Не лінуйтеся це робити. Це їх заспокоює, усуває денну напруженість, допомагає спокійно заснути і відпочити. Не нагадуйте перед сном про неприємні речі, роботу. Завтра новий день, і дитина повинна бути готова до нього. А допомогти у цьому їй повинні батьки своєю добро­зичливістю.
18.Не лінуйтеся спілкуватися й обійматися з дитиною. Це її за­спокоїть, усуне денну напруженість, допоможе спокійно заснути і відпочити.
19.Дитина повніша відчувати, що ви завжди її любите, завжди їй допоможете та підтримаєте.

А також дивіться: