По закону: чи може вихователь вмикати дітям мультики в дитсадку

Діти обожнюють мультики, і дорослі часто вмикають їх, щоб домогтися тиші або навчити малюків чомусь новому та пізнавальному. А якщо таким чином діє вихователь? Що каже закон про перегляд мультиплікаційних фільмів у закладі дошкільної освіти?

ЧОМУ МАЮТЬ НАВЧАТИ У ДИТСАДКУ?
Зміст освітньої роботи в дитячих садках має відповідати основним концептуальним положенням Базового компонента дошкільної освіти (БКДО). БКДО визначає вимоги до рівнів:

– освіченості;

– розвиненості;

– вихованості.

МУЛЬТИКИ БУВАЮТЬ РІЗНІ
Якщо розцінювати мультфільми як продукт культурної діяльності, то освітня лінія «Дитина у світі культури» передбачає формування почуття краси в її різних проявах.

Проглядаючи мультиплікаційні фільми, дитина:

– виявляє емоції та почуття;

– аналізує засоби художньої виразності;

– пов’язує яскравість образів з кольорами, формою, пропорціями, звуками, ритмами, динамікою, темпами, рухами, мімікою, жестами, римами, монологами, діалогами;

– вирізняє просту аналогію між змістом твору і життям.

Такі результати освітньої лінії визначає й БКДО.

ЩО У САНІТАРНОМУ РЕГЛАМЕНТІ?
Санітарний регламент для дошкільних навчальних закладів (п.11 розділу XII) допускає перегляд:

– розважальних телепередач;

– мультфільмів;

– діафільмів.

Щодо тривалості – у Санітарному регламенті прописані норми перегляду лише розважальних телевізійних телепередач РАЗ НА ДЕНЬ:

– 20 хвилин – для дітей 3–4 років;

– 30 хвилин – для дітей 5–6 років.

ЧИ МАЄ ПРАВО ВИХОВАТЕЛЬ ВМИКАТИ ДІТЯМ МУЛЬТИКИ?
Відповідаючи на запитання, звернімося до Закону України «Про освіту», зокрема ч.1 ст.54, яка гарантує педагогічним працівникам право на академічну свободу.

Академічна свобода включає:

– свободу викладання;

– свободу від втручання в педагогічну, науково-педагогічну та наукову діяльність;

– вільний вибір форм, методів і засобів навчання, що відповідають освітній програмі;

– педагогічну ініціативу та інші права.

Таким чином, ВИХОВАТЕЛЬ МАЄ ПОВНЕ ПРАВО ВМИКАТИ ДІТЯМ МУЛЬТФІЛЬМИ ДЛЯ ПЕРЕГЛЯДУ НА ТЕРМІН, ПРОПИСАНИЙ У САНІТАРНОМУ РЕГЛАМЕНТІ.

А також дивіться: