Персоналізовані казки. Казкотерапія, як метод виховання дитини

При слові «казка» перша асоціація, яка виникає в кожної людини – це дитинство. Дійсно, дитинство і казка нерозривно пов´язані одне з одним. З найперших днів батьки, укладаючи доньку чи сина спати, наспівують колискові і розповідають дитячі казки. Казка – кращий засіб зацікавити маленьку людину, заспокоїти її, змусити замислитися, допомогти усвідомити навколишній світ і дослідити його. Казка розвиває фантазію і будить творчі здібності.

Пізнання світу і себе в цьому світі пов´язані для дитини з безліччю відкриттів, несподіваних пригод і знахідок. Саме казкові історії, в яких укладено життєвий досвід старших поколінь, допомагають дитині зрозуміти закони, за якими існує дійсність. Найчастіше дитина задає такі питання, що дорослі відчувають розгубленість і не можуть правильно пояснити причини явищ. що відбуваються навколо, донести до дитини ідею про добро і зло, гарне і погане, справедливе і несправедливе. Тоді на допомогу приходять казки. Дитина стежить за подіями, що відбуваються в житті головних героїв казок, переживаючи казкові ситуації з живою участю і безпосередністю, на яку здатні лише діти. Мозаїка власної картини світу малюка складається значною мірою завдяки багатій мові казок і чаклунства казкових ситуацій. І тільки подорослішавши, він усвідомлює, який вплив на його духовне зростання створили казки, почуті ним у дитинстві.

Саме тому казка знайшла широке застосування в психотерапії, і, до речі, не тільки дитячої. Психотерапевтичні казки широко застосовуються і для вирішення проблем, що виникають у дорослих людей. Існує навіть спеціальний термін – «казкотерапія». Різні фахівці по-різному трактують поняття казкотерапії: хтось має на увазі лікування казками, хтось – спосіб психологічної корекції особливостей характеру, або спосіб, що допомагає виявити проблему і вирішити її за допомогою казкових історій, що моделюють ситуації дійсності. Але всі сходяться в одному: основне завдання казкотерапії – об´єднання найефективніших психологічних прийомів і технік в рамках казкової форми. Цей метод досить новий, але дуже ефективний, і тому дуже популярний серед психологів.

Казкотерапія допомагає вирішити безліч проблем, пов´язаних з інтеграцією особистості в соціальне суспільство, виявленням і подальшим розвитком творчих здібностей, адаптацією в умовах перенесених психотравмуючих ситуацій. Також казкотерапія широко застосовується при навчанні і корекції небажаної поведінки дітей. Така корекція не передбачає авторитарності і психічного насильства в процесі виховання дитини з проблемами в поведінці. Казкотерапія абсолютно виключає будь-яку директивну зміну негативної поведінки, натомість пропонуючи дитині широкий спектр альтернативних реакцій на ситуації, в яких вона звикла діяти певним чином. Тобто, казка дає такій дитині зрозуміти, що існують і інші моделі поведінки, і в різних ситуаціях можна застосовувати ту чи іншу. Слухаючи казку, дитина приміряє ці моделі на себе, розширює арсенал поведінкових реакцій, стає більш адаптованою до навколишньої дійсності, більш гнучко діє в процесі взаємодії з оточуючими людьми.

За матеріалами: www.mama-tato.com.ua

А також дивіться: