Організація навчально – виховної роботи в школі – дитячому садку 1 ступеня « Пролісок»

Організація навчально – виховної роботи
в школі – дитячому садку 1 ступеня
« Пролісок»
в контексті наступності дошкільної та початкової освіти

Перехід дитини з дитячого садка у школу є важливим етапом її життя, який пов’язаний не лише зі зміною середовища її розвитку, а й із відповідними процесами самоусвідомлення, із зіткненням з новими проблемами, відкриттям у собі нових можливостей тощо. Одним дітям це додає піднесеного настрою, відчуття виходу на новий життєвий щабель, іншим вселяє ностальгію за звичним життям у дитячому садку, часто породжує стресові стани. Тому дуже важливо, щоб у дошкільному закладі, в сім’ї допомогли дитині усвідомити, що дитячий садок і школа є ланками єдиної системи освіти і виховання, а все те, що чекає дитину у школі, є продовженням того, чим займалася, що опановувала вона раніше. Не менш важливо, щоб із перших днів перебування в школі вона на конкретних реаліях переконувалася в цьому. Все це можливе за дотримання принципу наступності дошкільної та початкової освіти.

Поєднання дошкільної і початкової освіти створює передумови для реалізації індивідуальності кожного вихованця, що значно складніше зробити у масовій школі. Як свідчать дослідження, об’єднання у комплексі двох підсистем значно посилює його виховні можливості, створює умови для психологічно комфортного переходу дитини з дитсадка у школу.

Психологічний аспект:

 • вивчення особливостей розвитку дітей на перехідному етапі;
 • визначення специфіки переходу від ігрової до навчальної діяльності;
 • забезпечення психологізації навчально-виховного процесу як умови формування особистості на двох рівнях;

Методичний аспект:

 • взаємне ознайомлення з методами і формами навчально-виховної роботи в старшій групі дошкільного закладу та в 1-му класі школи;
 • забезпечення наступності щодо методів та прийомів роботи з дітьми з розвитку мовлення, математики, ознайомлення з навколишнім, фізичного, естетичного, соціального виховання.

Цей аспект реалізується через взаємовідвідування вихователями та вчителями занять (уроків) з наступним спільним обговоренням, семінари-практикуми з певних методик; проведення спільних педагогічних нарад, виставок, конференцій; взаємо-консультування педагогами; обмін передовим педагогічним досвідом роботи тощо.

Практичний аспект:

 • попереднє знайомство вчителів із своїми майбутніми учнями;
 • кураторство вихователями своїх колишніх вихованців.
  • Форми взаємодії педагогічних колективів: семінари, семінари-практикуми, тренінги (педагогічного спілкування, комунікативних умінь), спільна робота практичного психолога з вчителями та вихователями дошкільних груп.
  • Система відвідування вчителями старших груп, спостереження за діяльністю дітей на заняттях та поза ними; бесіди з дітьми та їх вихователем; створення “школи майбутнього першокласника”; організація спільних концертів, спортивних змагань; ремонт і виготовлення іграшок дітьми тощо.

Особливо важливою для майбутніх учнів є фігура першого вчителя, якого вони сприймають як надзвичайну людину.

Тому в своїй роботі ми практикуємо попереднє знайомство вихованців старшої групи з майбутнім учителем, а також ознайомлення педагога з роботою випускної групи, вивчення індивідуальних особливостей дітей, участь у їхніх справах.

Традиційним є те, що вчителі школи разом з вихователями ще до початку навчального року складають план спільної роботи щодо забезпечення наступності, який передбачає три розділи: організаційно-педагогічний, методичний та роботу з батьками.

Підсумком співпраці педагогічних колективів є спільна педагогічна рада вчителів та вихователів, де аналізуються результати підготовки до школи, помилки та упущення, прогнозується подальша співпраця школи та дошкільних груп.

Для першокласників, що навчаються у стінах дитячого садка, умовою успішного навчання є ті види діяльності, якими вони займалися в старшій групі. Тому вчителі та вихователі продовжують включати гру в навчальний процес, яка має особливе значення для формування уміння вчитися – основної діяльності, що стає тепер для учня.

У дошкільному закладі важливо забезпечити зв’язок вихованців і педагогів дитячого садка і школи. Для цього використовують екскурсії до школи, відвідування уроків, спільні з першокласниками розваги, а молодших школярів запрошують у дитячий садок для зустрічі з випускниками старшої групи. Побутує також практика взаємовідвідування вихованцями дитячого садка і учнями початкових класів свят у дошкільному закладі та початковій школі (свято знань, посвята у школярі, букваря, випуску з дитячого садка).

Учні випускного четвертого класу на чолі з класним керівником, який по закінченню навчального року набирає перший клас ( нині вихованців старшої групи) беруть шефство над старшими дошкільниками , готуючи для них іграшки своїми руками, показують театральні вистави, залучаючи і дошкільників до цього дійства.

Конкретними формами реалізації змісту роботи з батьками є: проведення днів відкритих дверей в закладі; відвідування свят у школі (День знань, Свято букваря, останнього дзвоника);учні та вихованці дошкільних груп спільно з батьками систематично приймають участь в різноманітних конкурсах, підготовці виставок робіт та інформаційних газет.

Батьківські збори, семінари, зустрічі, лекторії, майтер – класи для батьків проводяться в стінах закладу, спільно, як для батьків школярів, так і для сімей дошкільників.

Вихователі дошкільних груп працюють за Базовою програмою розвитку дитини» Я у Світі» та використовують в своїй роботі методику Л.В. Шелестової « Вчимося читати» .

В 2008 році по результатам експериментального дослідження було проведено міський семінар « Використання навчально – розвивальних методик у сучасному дошкільному навчальному закладі. Розвивальне читання за методикою Л.Шелестової», в якому з захопленням приймали участь і вчителі початкових класів.

В 2011 році розпочали поетапне впровадження програми розвитку дітей старшого дошкільного віку « Впевнений старт».

Вихователі дошкільних груп продовжують впроваджувати в практику методику розвивального читання під керівництвом Л.В. Шелестової Дошкільнята навчаються читати з 3 років тому що раннє оволодіння читанням – це можливість швидкого інтелектуального розвитку дитини, активізації пізнавальних процесів.

З 2002 року в школі – садку було впроваджено « Сходинки до інформатики» та « Комп’ютерну азбуку».

Вдало було проведено міський семінар – презентація експерименту по впровадженню навчальних предметів « Комп’ютерна азбука» та « Сходинки до інформатики» на тему: Всесвітня мережа Інтернет як крок до входження дітей в ХХІ сторіччя – сторіччя інформації.

В рік реорганізації ДНЗ на ШДС, школа включилась в експериментальну роботу за програмою « Росток» , по якій і продовжують навчати дітей вчителі « Проліска».
Проаналізувавши результати інноваційної роботи, можна зробити висновок: добре простежується розвиток дитини з першого по четвертий клас. Учні, які навчаються за програмою «Росток» вчаться швидко і легко набувають нових знань,використовують їх у повсякденному житті, в різних ситуаціях.

Програма розвитку дитини «Росток» сприяє розвитку швидкого запам’ятовування прочитаного або почутого. Учні цих класів знають багато про події, проблеми, про які їх однолітки і не здогадуються.
Експеримент, який проведено в ШДС ” Пролісок”, показав динаміку пізнавальних інтересів молодших школярів. З широкого кола питань про світ найбільше зацікавили такі:

 • сфера навчання, школа, спілкування, взаємовідносини;
 • космос, виникнення зірок і планет, гострі проблеми цивілізації, екологічні проблеми;
 • професія, побут, мода;
 • природа, виникнення людини.

Презентуємо Вашій увазі роботу закладу щодо наступності дошкільної та початкової освіти:

Взаємозв’язок педагогів ШДС з батьками здійснюється на інформаційному рівні.

Педагоги тісно співпрацюють з батьками за допомогою офіційного сайту . Щодня викладається домашнє завдання, в кінці року – завдання на літні канікули, фото та відео сюжети із повсякденного життя закладу, проводяться конкурси, онлайн – консультації для батьків. В рубриці « Пізнавай-Ко» діти постійно передивляються розвиваючі передачі, мультфільми, уроки тощо.

Батьки мають змогу постійно спілкуватися не лише з вихователями та вчителями, а й ї адміністрацією закладу,не залежно від годин прийому, отримувати поради психолога, старшої медичної сестри, бути в курсі останніх новин та об’яв.

Запрошуємо і Вас відвідати наш сайт та знайти для себе багато корисної та цікавої інформації.

Пропонуємо Вашій увазі відео щодо реалізації наступності в ШДС « Пролісок»:

[youtubegallery]
Наступність|http://www.youtube.com/watch?v=LLzUTvZhrS0
[/youtubegallery]

А також дивіться:

1 opendoorws