Обережно, небезпечна піротехніка!

Наближаються Новорічні та Різдвяні свята, під час яких біля ялинок і просто на вулицях запалюються бенгальські вогники, влаштовуються феєрверки.

Проте, все це небезпечно і в будь яку секунду може привести до виникнення пожеж, інших надзвичайних подій. Іноді через власну необачність травмуються і навіть гинуть люди. Особливу небезпеку несуть собою різноманітні салюти, ракети, феєрверки та петарди. Купуючи піротехнічні іграшки, ми часто не замислюємося про небезпеку, яку несе необережне поводження з ними. Палаючі ракети залітають на балкони квартир, на дахи будівель, іноді розбивають вікна в будинках та спричиняють пожежу. Щорічно святкова піротехніка забирає 5-6 людських життів, рахунок тяжкопоранених йде на сотні, а травмованих – на тисячі.

Побутові піротехнічні вироби, які є у вільному продажу, поділяються на 3 класи потенційної небезпеки. До першого класу небезпеки належать хлопавки та бенгальські вогні (небезпечний радіус – 0,5 метра). Їх можна використовувати навіть 10-річним дітям, але під наглядом дорослих. До другого класу небезпеки відносять петарди і так звані фонтани (радіус небезпеки – до 5 метрів). Користуватися ними неповнолітнім до 18 років заборонено. До третього (найнебезпечнішого) класу належать ракети, батареї салютів і римські свічки (радіус небезпечної дії – до 20 метрів). Римська свічка має вставлятися у сніг або у землю не менш, ніж наполовину. Підпалюється з витягнутої руки. Потім треба відбігти на 20 метрів.

Що насамперед потрібно знати при купівлі петард, хлопавок, бенгальських вогнів тощо? Як уникнути біди, не зіпсувати свята собі й іншим?

Під час придбання в торгівельній мережі піротехнічної продукції необхідно:

 • Вимагати від продавця представлення копії сертифіката якості виготовлювача і сертифіката  відповідності,   виданого   повноважним   органом   країни-виробника (постачальника);
 • Перевірити наявність на піротехнічному виробі або його упаковці інформації про термін придатності виробу або його гарантійний термін.
 • Пам’ятати, що при кожному піротехнічному виробі в обов’язковому порядку повинна бути інструкція із застосування (експлуатації), що містить текст про небезпеку піротехнічного виробу та обмеження за віком споживача щодо його застосування. Інструкція може бути нанесена на корпусі піротехнічного виробу або його споживчій упаковці українською (російською) мовою, а також прикладена до піротехнічного виробу за умови наявності на ньому та в інструкції однозначних ідентифікаційних ознак.

При використанні піротехнічних виробів можуть виникнути різні фактори, які несуть у собі небезпеку для оточуючих. Знання цих факторів дозволяє значно підвищити безпеку громадян.

Тому, існують загальні правила, які обов’язково необхідно виконувати:

 • не можна носити піротехнічні іграшки у кишенях;
 • не можна спалювати їх у багатті;
 • не можна   розбирати   вироби та піддавати їх  механічним впливам;
 • не можна працювати з піротехнічними виробами у нетверезому стані;
 • не палити, працюючи з піротехнікою;
 • зберігайте піротехнічні вироби у недоступному для дітей місці;
 • не допускайте відкритого вогню в приміщенні, де зберігаються вироби;
 • зберігайте їх на значній відстані  від нагрівальних приладів;
 • пам’ятайте, що піротехнічні вироби бояться вологи – це може позначитись на їх роботі;
 • якщо піротехнічні вироби відсиріли, не сушить їх на батареях опалення або печах;
 • не використовуйте піротехнічні вироби для бешкетування, застосовуйте їх тільки за призначенням.

Щоб свято не скінчилося трагічно, необхідно пам’ятати наступне:

 • купувати піротехнічні вироби необхідно тільки у спеціалізованих магазинах, які мають дозвіл від органів держпожнагляду на їх реалізацію;
 • всі вироби повинні мати сертифікат відповідності та інструкцію правил їх використання українською мовою;
 • вибираючи піротехніку необхідно звернути увагу на її зовнішній вигляд; забороняється використовувати вироби з тріщинами та іншими пошкодженнями корпусу;
 • зберігати піротехнічні вироби слід в недоступних для дітей місцях, подалі від нагрівальних приладів та відкритого вогню;
 • відстань від місця феєрверку до поруч розташованих будівель, споруд, а також автомобілів повинна бути не менше ніж 50 метрів;
 • запускати піротехніку з балконів будинків;
 • небезпечно влаштовувати феєрверк перебуваючи у нетверезому стані та при цьому палити.

Пам’ятайте, що тільки дотримання вищевказаних правил буде запорукою вашої безпеки та тих, хто знаходиться поруч.

Щоб уникнути травм і нещасних випадків потрібно:

– при можливості не купувати святкову піротехніку;

– зрозуміти принцип дії піротехнічного обладнання і навчити дітей користуватися ними;

– використовувати піротехнічні засоби тільки у вашій присутності.

Якщо ви все ж таки вирішили побавитися петардами і ракетами, то пам’ятайте хоча б про такі небезпеки:

1. Вогонь або гарячий струмінь характерні для фонтанів, ракет та інших феєрверків, що здіймаються в небо за рахунок реактивної тяги (з “сопла” знизу). Є загроза займання розташованих поряд машин або одягу на перехожих.

2. Іскри (зірочки) з’являються при запуску “римських свічок”, салютів та іншої піротехніки, яка розривається на висоті. У “правильних” феєрверках час розрахований так, щоб ці зірочки згоріли у повітрі. Якщо ж стрільнути “римською свічкою” не вгору, а під кутом, то іскри, не встигнувши згоріти, падають просто на голови глядачів.

3. Конструкції феєрверка часто стають причиною травм. Звичайно це трапляється під час запуску ракет, які мають важкі наконечники. Якщо розігнати ракету реактивною силою, то нею можна запросто вбити. Тому запускати феєрверки потрібно тільки на відкритих майданчиках, подалі від будинків (не менше 100 метрів).

4. Шкідливі гази виробляються при згорянні вибухових сумішей і за великої концентрації можуть призвести до отруєння. Тому не можна запускати феєрверки в приміщеннях, навіть в таких великих, як спортивні зали.

5. Уважно вивчіть інструкцію і суворо дотримуйтеся її. Не використовуйте деформовані екземпляри. Якщо ракета (феєрверк) не спрацювала, не підходьте до неї близько і не беріть в руки: вона може вибухнути якраз в той момент, коли ви нахилитеся над нею.

Пам’ятайте ! Номер виклику пожежно-рятувальної служби – 101.

Дотримання правил пожежної безпеки доступне кожному. Тож зробіть все можливе аби зберегти своє майно та життя від страхітливої сили вогню.

А також дивіться:

images images 56754817_1269179228_post212255736012424 1 work11