





Поки що не зовсім зрозуміло, в якому віці діти починають бачити сни, але навіть малюки ясельної групи дитячого садка стверджують, що часом бачать їх – іноді приємні, а іноді і страшні. І хоч майже кожна дитина час від часу бачить сни, які її лякають або засмучують, пік жахливих сновидінь припадає на дошкільні роки, коли поширеним явищем серед дітей є страх перед темрявою. Однак і старші діти, і навіть дорослі люди іноді переживають нічні жахи.
Нічним жахам не можна повністю завадити, але батьки можуть створити для дитини атмосферу безтурботного нічного відпочинку. Тому, коли малюку сниться поганий сон, заспокойте його, забезпечте почуття захищеності, і в його свідомості швидко відновляться мир і спокій.
Допомагаючи дітям перемогти поширені дитячі страхи, ви надаєте їм інструментарій для перемоги над іншими страхами, які можуть виникнути в майбутньому.
Коли сняться жахи?
Жахи – як і більшість снів – приходять на тій стадії сну, коли мозок дуже активний і сортує новий досвід і нову інформацію для вивчення й запам’ятовування. Яскраві образи, які обробляє мозок дитини, можуть здаватись такими ж реальними, як і емоції, які вони викликають.
Ця частина сну відома як фаза швидкого сну або фаза швидкого руху очей (ШРО-фаза/REM-фаза), для неї характерний швидкий рух очних яблук, який можна помітити під закритими повіками людини. Жахи, як правило, відбуваються у другій половині нічного сну, коли тривалість REM-фази більше.
Якщо розбудити дитину під час страхітливого сну, образи її сновидіння залишаються ще свіжими й можуть здаватись абсолютно реальними. Тому дитина пригнічена й відчуває природний страх, унаслідок чого й кличе батьків для захисту.
Приблизно з досягненням дошкільного віку діти починають розуміти, що жах – це лише сон, він не відбувається насправді, отже, не може нашкодити. Однак це знання не вберігає їх від почуття страху. Навіть старші діти відчувають себе наляканими і коли прокидаються від сну, сповненого жахів, їм потрібно, щоби батьки заспокоїли їх і допомогли знову відчути себе захищеними.
Що є причиною нічних жахів?
Ніхто точно не знає, що викликає нічні жахи. Сни, а також і жахи – це один зі способів дітей обробляти думки й почуття, що виникли у відповідь на різні ситуації, з якими вони зіштовхувалися протягом дня, а також спосіб опрацьовувати свої турботи та проблеми.
У більшості випадків жахливі сни приходять без жодної видимої причини. Іноді вони трапляються, коли дитина відчуває стрес або переживає якісь зміни в житті. Тривожні події або ситуації, такі як переїзд, перехід у нову школу, народження брата або сестри чи напружені стосунки в сім’ї, також можуть відображатись у тривожних снах.
Іноді нічні жахи є частиною реакції дитини на такі травмуючі події, як стихійні лиха, аварії або тілесні ушкодження. Для дітей з добре розвиненою уявою причиною нічного жахіття може стати читання страшної книги перед сном або перегляд фільму жахів.
Теми жахливих сновидінь зазвичай відображають те, що дитина переживає в цьому віці: боротьбу з агресивними емоціями, самотність або страх перед розлукою. Персонажами таких снів можуть бути монстри, бандити, тварини, уявні істоти, знайомі люди, знайомі місця й події, об’єднані незвичайним, часом зовсім нелогічним, чином.
Маленькі діти можуть бачити в жахливих снах, що їх поїдають, утрачають, переслідують або карають. Іноді нічний жах містить знайомі фрагменти подій і переживань дня, але зі страшним спотворенням. Дитина не може запам’ятати кожну деталь такого сну, але, як правило, пам’ятає деякі образи, персонажів чи ситуації та страшні моменти.
Стимулювання приємних сновидінь
Батьки не можуть запобігти жахливим снам, але можуть забезпечити дитині повноцінний нічний відпочинок, який сприятиме приємним сновидінням.
Щоб допомогти дитині розслабитись, коли настає час лягти в ліжко, та асоціювати сон з безпекою й комфортом, докладіть усіх зусиль, щоб діти робили таким чином:
Після жахливого сну
Ось кілька способів того, як допомогти дитині прокинутись від сну, сповненого жахіть.
Час від часу в більшості дітей бувають нічні жахи, але вони не є приводом для занепокоєння, а просто вимагають від батьків надання дітям комфорту, спокою й розради. Але якщо жахи часто заважають дитині виспатись або спостерігаються поряд з іншими емоційними чи поведінковими проблемами, варто все ж звернутись до педіатра.