Інклюзивна освіта: факти та роздуми

Останнім часом серед громадськості точиться багато розмов стосовно доцільності впровадження в дошкільних, загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладах міста інклюзивної освіти.

Інклюзивна освіта не є чимось абсолютно новим і незвіданим. Так уже сталося, що поряд зі здоровими дітьми живуть, ростуть, виховуються діти з вадами фізичного та розумового розвитку. Вони, як і всі без винятку громадяни нашої держави, мають право на здобуття якісної освіти. У закладах освіти району уже сьогодні навчаються діти, котрі мають проблеми зі здоров‘ям, але це не заважає їм не тільки успішно навчатися, а й досягати значних успіхів у предметних олімпіадах, творчих конкурсах. І лише з етичних міркувань я не можу зараз називати імена цих учнів. У різноманітних гуртках Центру творчості дітей та юнацтва розвивають свої вміння близько тридцяти дітей-інвалідів, роботи яких є переможцями багатьох виставок декоративно-вжиткового мистецтва. Отже, саме життя приводить до того, щоб інклюзивна освіта існувала поряд зі звичайною загальною середньою чи дошкільною освітою.

Що ж таке інклюзивна освіта? Інклюзивна освіта – це спільне навчання і виховання дітей з особливими освітніми потребами та їх здорових однолітків, з метою інтеграції та соціальної адаптації їх у суспільстві. Діти з особливими освітніми потребами – це діти, котрі мають вади опорно-рухового апарату, сенсорні порушення (сліпі та зі зниженим зором, глухі та зі зниженим слухом) і проблеми розумового розвитку. На сьогодні найбільш поширеною формою навчання таких дітей є спеціальні загальноосвітні школи та школи-інтернати. За даними Міністерства освіти і науки, у минулому навчальному році в них здобували освіту 53,3 тисячі дітей з особливими фізичними потребами. Але навчання в спеціалізованому закладі чи інтернаті, маючи чимало переваг, має і свої недоліки, основні з яких – ослаблення сімейних та родинних зв’язків унаслідок тривалого перебування дитини поза домівкою, невміння спілкуватися зі своїми здоровими ровесниками та адаптуватися у суспільстві. А інклюзивна освіта передбачає навчання дітей з особливими фізичними потребами у звичайних школах, гімназіях, дитячих садках, де вони можуть брати участь у житті здорового дитячого колективу. Такі діти навчатимуться за загальноосвітніми програмами, але, відповідно до їхнього фізичного чи розумового стану, будуть складені індивідуальні навчальні плани, де передбачатиметься, наприклад, замість уроку фізичної культури чи технічної праці індивідуальне заняття з математики тощо.

Завдання інклюзивної освіти, – не перетворювати загальноосвітні школи на спеціальні чи допоміжні, а зробити все, щоб діти з особливими освітніми потребами навчалися у звичайних, здорових дитячих колективах.
Думка педагогів ШДС “ Пролісок” наступна:чим більшою увагою ми оточимо дітей, яких обділила доля, тим щирішим, добрішим, чеснішим та милосерднішим буде наше суспільство.

А також дивіться:

osvita 2