Ігри взимку

Багатьом батькам буде цікаво дізнатися, як гуляти з дитиною взимку і якими іграми та заняттями його захопити під час прогулянки.
Цього року дітям пощастило пограти в сніжки, побудувати снігові баби чи покататися на гірках, проте попереду ще кілька місяців, тому багатьом батькам буде цікаво дізнатися, як гуляти з дитиною взимку і якими іграми та заняттями його захопити під час прогулянки.

Катання з крижаної гірки і на санках
Санки і сніг так само нероздільні, як морозиво і вафельний стаканчик. Придумайте різні кумедні способи катання. Кататися з гірки можна не тільки на санках – для цієї мети чудово підходять, наприклад, шини від автомобілів, дуже добре ковзає з гори, дозволяючи розвивати пристойну швидкість, шматок лінолеуму.
А ще можна зробити своєрідний тобоггана. Для цього потрібно взяти великий шматок картону і розрізати його таким чином, щоб залишалося досить багато місця для сидіння, передній кінець підвести і загорнути, щоб дитині можна було вхопитися за нього. Це зовсім легенькі «санки», і дитині з приятелями не складе труднощів віднести їх до найближчої гори, де вони зможуть по черзі покататися. А коли ці санки або діти промокнуть так сильно, що вже не можна буде кататися, «тобоггана» можна відправити в найближчий сміттєвий бачок і з вільними руками весело бігти додому, граючи в сніжки.
Ангели
Мабуть, немає жодного дорослого, який в дитинстві не грав би в сніжного ангела. Покажіть дитині, як треба впертися в землю, щоб потім повалитися назад у сніговий замет і заплескала в снігу руками і ногами, наче летиш; сніг обліпить малюка, і його одяг білосніжно-ангельської, а руки стануть схожі на крила. Потім допоможіть дитині обережно встати, не зруйнувавши його «ангельську» форму. Тільки що випав сніг – прекрасне пухнасте ложе, і дітлахи люблять, лежачи на ньому, як би парити в свіжості сонячного зимового дня.
Якщо гра в ангелів вже не в новинку вашій родині, спробуйте створити з дитиною інші снігові образи, що нагадують різних тварин. Можливо, ваш син зможе збагнути, як влягтися на один бік і зігнути руку так, щоб слід від нього був схожий на слонячий хобот, або дитина може стати в снігу на карачки і уявити, що це не його, а кінські ноги в снігу, а сам він конячка.
Снігові створення
Ліпити сніговиків – це звичайна справа. А ось чи робите ви снігуроньок, маленьких сніговичків, снігових собак, котів чи черепах? Цим добре зайнятися, якщо у творчому процесі бере участь кілька людей, ось тоді можна виліпити снігове сімейство або цілий зоопарк снігових мешканців. Якщо вам хочеться, щоб проїжджаючі повз люди ще більше захоплювалися вашим творінням, то причепурити ваших сніговиків. Шапка і шарф цілком традиційні прикраси для сніговиків, а що ви думаєте про те, щоб пов’язати вашої Снігуронька на голову хустку або надіти велику дамський капелюх? Можливо, їй припадуть до речі кухонний фартух і дерев’яна ложка. Якщо ви любите ходити по магазинах, то купіть декілька недорогих речей спеціально для того, щоб використовувати їх для ваших сніговиків після наступного великого снігопаду. Якщо ви граєте в снігу з дуже маленькими діточками, робіть сніговичків теж маленькими, щоб не стомити дитину.
А ще ви можете спробувати зробити черепаху, для цього потрібно виліпити зі снігу куполоподібну форму, що нагадує панцир черепахи, і приробити до нього чотири маленькі ніжки, голову і хвіст.
Снігові скульптури
Зі снігу можна виліпити не тільки сніговиків. Підкажіть вашій дитині, що сніг такий же матеріал для ліплення, як і глина, який можна використовувати для створення різних істот і предметів.
З допомогою кухонних формочок, пластикових коробочок від продуктів і горщиків всіх розмірів можна виліпити форми різної конфігурації, потім скріпити їх. Маленькі кульки зі снігу добре з’єднуються між собою за допомогою паличок або зубочисток, і таким чином з них виходять різні скульптури. Покажіть вашій дитині, як склеювати фрагменти його скульптурного твору «сніжним клеєм», тобто оббризкуючи їх водою. Якщо сніг пухнастий і розсипається, діти можуть додати до нього води або покласти зроблені формочки в морозильник на кілька годин, щоб дати їм затвердіти.
А ще ви з дитиною можете влаштувати сніжний бенкет для птахів. Зробіть чашечками снігові тістечка і прикрасьте їх справжнім замороженим пташиним кормом.
Рукавичка-подружка
Якщо вашому синові чи доньці хочеться піти погуляти по сніжку, а поруч немає нікого, хто склав би малюкові компанію, запропонуйте йому пограти з рукавичкою-подружкою. Візьміть рукавицю, у якої втрачена пара, – і зробіть їй обличчя: з гудзичків – вічка, а з червоної нитки – рот (або намалюйте ). Тепер ваш малюк із задоволенням візьме на вулицю рукавицю-подружку і повчить її, як грати в снігу.
Сніжне мистецтво
Іноді зимові дні просто прекрасні, але часом бувають холодними і похмурими, тоді зовсім не хочеться довго гуляти на вулиці. Замість цього нехай ваша дитина сама створить більш теплий і сухий сніговий краєвид будинку. Тут є дві можливості.
Можна намалювати зимовий пейзаж. Розламайте щільну коричневу коробку від взуття, її дно цілком підійде для малювання. Потім нехай малюк прикрасить темний фон маленькими шматочками вати, їх спочатку треба вмочити в борошно, а потім нанести на малюнок. Ще краще буде приклеїти шматочки вати до малюнка.
Але можна зайнятися і об’ємним творчістю. Покрийте стіл газетою або якийсь матерією, щоб захистити його поверхню від «снігу», і дістаньте блискучий металевий піднос. Нехай малюк зробить на ньому гори з глини, з тіста для ігор або пластиліну. Запропонуйте йому спорудити гори різної форми – високі, вузькі і невисокі, присадкуваті. Коли гірський ланцюг буде готова, дайте дитині клей, щоб він оббризкав ним вершини, а потім посипав їх сіллю. Одну гірку можна посипати не сіллю, а цукром, а ще яку-небудь борошном. У кінці творчого процесу можете обговорити, які гірки біліше і виглядають більш «сніжними».
Снігові тістечка
Якщо вашій дитині дуже хочеться грати зі снігом, а ви вважаєте, що він повинен залишатися вдома, згадайте про снігові тістечок. Набейте снігом відро або таз і принесіть в будинок. Нехай дитина швиденько наштовхає сніг у формочки для тістечок і вивалить його на кулінарний піднос. Поставте ці «тістечка» в морозилку, і потім їх можна використовувати для частування ляльок, плюшевих звірів чи уявних друзів. Якщо ваша дитина захоче, він може для забави прикрасити свої заморожені частування шматочками жувальної гумки, маленькими шоколадними цукерками або блискітками.
Снігові фарби
Для різноманітності ваш сніг можна зробити кольоровим. Для цього візьміть полстаканчіка води і додайте туди харчового барвника. Дайте дитині кілька таких стаканчиків з різними фарбами. Розбризкуючи фарби на сніг чи наповнюючи їм стаканчики, він отримає підфарбований сніг, з якого можна робити кульки, різні фігурки або сніговичків.
Це дуже зручний момент ознайомити дитину з особливостями колірної гами. Дайте малюкові стаканчики з червоною і жовтою фарбами, і нехай він виллє половину кожної фарби в стаканчик зі снігом. Отриманий розчин перемішайте ложкою, і ви побачите, в якому захопленні буде дитина, коли він зрозуміє, що, з’єднавши червону і жовту фарби, можна отримати помаранчевий колір.
Стрілянина в ціль
Коли на вулиці дуже брудно, щоб проводити там багато часу, а вашій дитині нетерпимий порухатися, стрільба в ціль саме те заняття, яке йому необхідно, а крім того, воно сприяє розвитку окоміру і координації.
Наберіть снігу і зліпіть з нього сніжки, потім заморозьте їх у холодильнику (якщо сніг підтанув, краще зробити снігові кубики). Приготуйте достатню кількість сніжок або кубиків. Коли вони стануть твердими (але не надто – якщо вони занадто тверді, перекладіть їх з морозильника на полицю холодильника, щоб снігові «снаряди» не перетворилися на справжню зброю), покладіть сніжки в пластмасовий тазик. Нехай ваша дитина стане на закритому ганку або в іншому захищеному місці, а ви спостерігайте, влучно він потрапляє в ціль – нею може бути дерево або коло в снігу. Починайте з легкої мети, і якщо малюк вдало справляється з нею, зробіть її менш доступною.
Снігова фортеця
Діти будь-якого віку з радістю захоплюються будівництвом снігових фортець, але найбільше це заняття підходить хлопчикам шкільного віку. Нам не раз доводилося спостерігати, як шалено щасливі хлопчаки цілий день безперервно проводять за будівництвом своїх «грізних» фортець. Ваше завдання – простежити за тим, щоб споруда фортеці почалося в тихому місці, де в неї буде шанс зберегтися протягом кількох днів, а не де-небудь на дорозі або біля ганку будинку. Запропонуйте вашим сніжним архітекторам таке місце, куди менше потрапляють прямі сонячні промені, інакше цитаделі буде загрожувати небезпека занадто швидко розтанути.
При будівлі фортеці деякі діти люблять використовувати відерце, набиваючи в нього сніг; інші, щоб побудувати стінку, роблять великі снігові кулі і, спресовувавши, кладуть їх один на інший; інші ж просто стрибають у середину замету, прориваючи в ньому ходи, і там ховаються . Єдина роль, яку тут можете грати ви, полягає, мабуть, в тому, щоб удосталь забезпечити хлопців гарячим чаєм, підсмаженої булкою, а крім того, постійно поповнювати запас сухих рукавиць.
Лабіринти і тунелі
Коли товщина сніжного покриву досягає п’ятнадцяти сантиметрів або більш того, в ньому можна проривати снігові лабіринти й тунелі. Допоможіть вашій дитині зробити план лабіринту, який він захоче спорудити в снігу на штучному або природному схилі. Коли лабіринт буде готовий, полийте його водою і зробіть так, щоб поверхня усередині нього була дуже гладкою. Тепер по доріжках споруди можна катати іграшки або м’ячики. Коли збирається кілька дітей, вони можуть побудувати паралельні лабіринти і катати по їх доріжках все, що завгодно. Для більшої забави можна просто так рити в снігу тунелі-лабіринти, а для малюків – тунелі, в яких легко заховати які-небудь іграшки або грати в хованки.
Голка (хижа з снігу)
Коли сніг досить липкий, саме час подумати про будівництво голки (Иглы). Ескімоси будують свої голку зі снігових блоків за кілька днів, але маленький пустун може просто зануритися в замет і вирити в ньому собі будиночок, як у ескімосів. Дитина, що має художню уяву, може паличкою намалювати що-небудь на своєму голку-який-небудь абстрактний малюнок, знак або знову винайдений родинний герб. Цікаво буде побудувати невеликі за розміром голку і для пластмасової ляльки.
Робота з лопатою
Добре, якщо у вашому господарстві (скажімо, в гаражі) зберігається невелика лопатка, тоді ви зможете залучити дитину до того, щоб він допоміг вам розчистити під’їзд до будинку і доріжки. Якщо малюк стане отримувати від цього задоволення, то надалі вам буде легше підняти планку: коли він подорослішає, – зробити з нього цілком серйозного працівника. Удвох ви зможете перевірити, на яку глибину зумієте прокопати сніг за п’ять хвилин або скільки часу буде потрібно, щоб вам зустрітися, починаючи роботу з різних кінців.
Сніжинки
Огорне свій будинок чарами сніжинок, прикрасивши вікна розфарбованими паперовими лялечками або зірочками. Розкажіть дитині про властивості снігу – про те, що немає двох абсолютно однакових сніжинок. Всі вони так само несхожі один на одного, як діти. Якщо ваші спадкоємці постарше, вам, можливо, захочеться дістати енциклопедію і пошукати в ній хороші картинки із зображенням сніжинок. Якщо у вас вдома є збільшувальне скло, зберіть сніжинки і дайте дитині уважно розглянути їх. Потім нехай він розфарбує паперові сніжинки і повісить їх на віконці. Це можна зробити і в таких кліматичних умовах, де ніколи не буває снігу. І якщо ви побачите де-небудь зображення сильної сніжної бурі, вам, можливо, захочеться трішечки її у вашому домі.
Ковзани з килимка
Коли на вулиці мороз, що може бути краще катання на ковзанах, але не гірше можна покататися на ковзанах і вдома. Для цього треба вирізати з килимка шматочки приблизно в п’ятнадцять квадратних сантиметрів і покласти їх лицьовою стороною на лінолеум або гладкий дерев’яну підлогу, а проте можна обійтися і двома шматками м’якої тканини. Увімкніть музику – будь-який повільний танець чи вальс – і надихне вашої дитини стати чемпіоном «домашнього фігурного катання». Покажіть йому, як потрібно рухати руками в такт музиці і ковзати по кімнаті. Нехай малюк спробує покататися назад і зробити фігурні вісімки, правда, при цьому вам треба простежити, щоб з ним все було в порядку. Це заняття рекомендується для розвитку мускулатури ніг.
Наука холодного дня
Використовуйте холодний день, щоб допомогти дитині стати «вченим-експериментатором», що вивчають ефекти впливу сонячних променів. Дайте малюкові дві баночки – краще пластмасові, але зійдуть і паперові. У кожний з них налийте підфарбовану в різні кольори воду – приблизно півсклянки. Потім порадьте дитині поставити у дворі один стаканчик на сонячній стороні, а інший – у тінь, і щоб він частіше перевіряв, в якому стаканчику вода почне замерзати швидше. Скільки часу буде потрібно кожному стаканчику, щоб вода в ньому замерзла? Замерзає чи вся вода одночасно або є деяка різниця між верхньою частиною стаканчика і дном?
У теплішу погоду ваш маленький експериментатор може зробити зворотний досвід. Накрийте стаканчики з підфарбованою водою пластмасовими кришками і поставте їх у морозильник. Коли вода замерзне, винесіть стаканчики на вулицю – один на сонці, а інший в тінь. Поспостерігайте, як швидко почне танути в них вода.
Стрибки на сніговій горі
Коли на вулиці дуже холодно, щоб дитина могла там пострибати, а стрибати вашому непосиді просто необхідно, зробіть «снігові гори» вдома.
Покладіть подушки на підлогу там, де вільніше, щоб дитина не міг поранити себе або поламати що-небудь навколо. Накрийте їх білим простирадлом і оголосите їх особистими сніговими горами вашого малюка. Яким-небудь казковим заклинанням перетворите дитини в сніжного барса, і нехай він пострибає з однієї гори на іншу. Поспостерігайте, скільки часу буде потрібно «рися», щоб зруйнувати гори. Потім нехай він знову побудує їх.
Як самому зробити оригінальну листівку
Не викидайте різдвяні листівки, а збережіть їх до наступного великого снігопаду, коли малюкові краще не вилазити з дому, і використовуйте ці листівки, щоб зайняти дитину.
Він може вирізати сподобалися картинки і наклеїти їх на листок кольорового паперу, щоб потім відправити ці оригінальні листівки родичам. Не менш захоплюючою буде і спроба змалювати картинки з листівок, крім того, ви чи сам малюк можете вирізати з кольорових листівок різні шматочки химерної форми, щоб потім постаратися зібрати їх в первинний малюнок.
Це стане в нагоді для подарунка
Деякі листівки можна чудово використовувати другий раз, перетворивши їх в картки, які ми вкладаємо в подарунки. Відріжте непотрібну частину, а в куточку залишилася картинки проробіть маленький отвір для стрічки, якою зазвичай прив’язується вітальна картка до подарунка. Ви можете обрізати листівку, а дитина зав’язувати стрічку.
Підстрибування на поролоні
Коли ви купуєте що-небудь в упаковці з поролону, не викидайте його, або ж купите один або два великих товстих шматка поролону. Як-небудь під настрій дістаньте цей поролон і дайте малюкові пострибати на ньому, краще без взуття, в одних шкарпетках, при цьому зверніть увагу, скільки стрибків дитина зможе сам порахувати. Особливе задоволення малюки отримують, коли стрибають удвох або коли збирається ціла компанія стрибунів.
Літні сніжки
Серед наших знайомих є дві дитини з дуже багатою уявою. Взимку ці діти зазвичай роблять сніжки і зберігають їх до літа. Вони формують абсолютно круглі щільні сніжки різного розміру, упаковують їх у поліетиленові мішечки і кладуть на дно морозильної камери. А в один із спекотних літніх днів, коли хто-небудь з хлопців згадає про ці сніжках і принесе їх, вони затівають гру з приємно тануть сніжками.

А також дивіться:

thumb-mamaidetka2 default