





Допомога при тепловому і сонячному ударі вкрай важлива, оскільки своєчасні заходи дозволяють запобігти розвитку важких ускладнень. Перед тим, як зрозуміти, яку допомогу при тепловому і сонячному ударі слід надавати, слід розмежувати ці два поняття.
Допомога при сонячному ударі
Сонячний удар – це результат впливу на організм людини прямих променів сонця.
Як правило, сонячний удар трапляється з тими людьми, чия робота має відношення до тривалого перебування на відкритому повітрі. Сонячний удар розвивається при безграмотному режимі сонячних ванн і при індивідуальній нетерпимості організму.
Першими ознаками сонячного удару є – слабкість і нездужання, відчуття втоми і розбитості. З розвитком стану виникають болі в голові і запаморочення, підвищення температури до тридцяти дев’яти або сорока градусів. При підвищенні температури часто відкривається рясна блювота. При сонячному ударі починає червоніти шкіра, набуваючи яскравий рожевий відтінок і стаючи вологою від поту. При важкому перебігу ознак сонячного удару можуть виникати судоми і непритомність.
Допомога при сонячному ударі полягає в транспортуванні потерпілого в тінь і прохолоду. Потерпілого слід покласти на спину, ноги трохи підняти. Потім необхідно зняти одяг і відкрити всі вікна в приміщенні, де знаходиться пацієнт. Саме приплив свіжого повітря становить обов’язкову частину заходів по допомозі при сонячному ударі. Для охолодження шкіри слід робити холодні компреси-обгортання. Коли тканина нагріється, слід поміняти компрес. Одночасно з цими заходами проводиться регідраціонное лікування, тобто насичення організму потерпілого рідиною. Краще всього давати пити мінеральну воду без газу або звичайну чисту воду. Якщо у постраждалого на обличчя помутніння свідомості, то слід дати вдихнути пари нашатирю або натерти спиртом віскі.
При підвищенні температури тіла при сонячному ударі не рекомендується приймати жарознижуючі препарати. Для збивання температури можна натерти ступні і долоні оцтом, розведеним у воді.
Якщо при сонячному ударі стався і теплової опік, то симптоми будуть аналогічні термічного опіку – почервоніння шкіри, набряки і пухирі. Якщо під рукою виявилися кошти від опіків, то їх слід нанести на обпалену шкіру.
Допомога при тепловому ударі
Тепловий удар виникає при умові тривалого перебування в середовищі з підвищеною температурою. Тепловий удар може розвинутися навіть коли на людину надіта одяг, що перешкоджає нормальній тепловіддачі.
Ознаки теплового удару в чому схожі на симптоми удару сонячного. При тепловому ударі може розвинутися тахікардія, тобто прискорене биття серця. З боку нервової системи при тепловому ударі можуть спостерігатися такі прояви, як галюцинації та марення.
Перша допомога при тепловому та сонячному ударі по суті однакова.
Як правило, тепловий та сонячний удар розвиваються самі по собі протягом декількох діб з моменту впливу причинного фактора. Якщо постраждалому вчасно надана допомога, то ніяких ускладнень даний станів спостерігатися не буде.
Профілактика теплового і сонячного удару полягає в декількох правилах. По-перше, в спеку слід носити одяг тільки з натуральних матеріалів, користуватися головним убором. При роботі на відкритому повітрі слід пити достатню кількість рідини, щоб уникнути зневоднення. Режим загоряння повинен бути наступним – якщо людина засмагає в самий пік сонячної активності, тобто з 11.00 до 15.00, то кожен 10 хвилин слід змінювати положення тіла. При виявленні перших симптомів теплового або сонячного удару слід піти в тінь і прохолоду, викликати лікаря.