ДИТИНА НА ВУЛИЦІ

ДИТИНА НА ВУЛИЦІ

Ні для кого не секрет, що соціальні та екологічні обстави на, які склалася на сьогодні, непокоять людей усієї планета. Особливу тривогу ми відчуваємо за найбеззахисніших грома¬дян — маленьких дітей. Завдання дорослих (педагогів і батьків) полягає не тільки у тому, щоб оберігати та захищати дитину, але й в тому, щоб підготувати її до зустрічі з різними складними, а інколи й небезпечними життєвими ситуаціями.
Безпека — це не просто сума засвоєних знань, а вміння пра¬вильно поводитися в різних ситуаціях. Крім того, діти можуть опинитися у передбачуваній ситуації на вулиці й удома, тому головним завданням дорослих є стимулювання розвитку у них самостійності та відповідальності. Через це більше уваги варто приділяти організації різних видів діяльності, спрямованих на набуття дітьми певних навичок поведінки, досвіду. Адже все, чого навчають дітей, вони повинні вміти застосовувати в реальному житті, на практиці.
Облаштування проїжджої частини
Дорослим необхідно ознайомлювати дітей із правилами поведінки на вулицях, розповісти про правила дорожнього руху, пояснити, для чого призначені тротуар, проїжджа частина, пере¬хрестя, які види транспорту можна побачити на вулицях міста. Поговорити з дітьми про те, чи часто вони бувають на вулиці, назви яких машин знають, чому не можна виходити на вулицю без дорослих, гратися на тротуарі.
Для ілюстрації можна використовувати розповіді з життя, спеціально дібрані сюжети з художньої літератури або відомих мультиплікаційних фільмів. Наприклад, можна розповісти про те, як діти ранньою весною гралися на тротуарі у «класики», а пішоходам доводилося їх обходити по талому снігу і калюжах. Так можна промочити ноги та застудитися. Або можна навести інший приклад про те, як одного разу взимку діти каталися на санках із гори, а один хлопчик виїхав на проїжджу частину. У цей час проїздила машина і, не встигнувши загальмувати, на¬їхала па нього. Хлопчика відвезли до лікарні з травмою ноги, йому було дуже боляче. Може бути повчальним і третій приклад: діти гралися у м’яча обабіч путівця, машин не було, і вони ви¬йшли па середину дороги. Рантом із-за повороту з’явилася ван¬тажівка, діти ледве встигли відбігти, а м’яч потрапив під колеса і лопнув.
Можна також запропонувати дітям ситуації-загадки: педагог описує яку-небудь ситуацію, діти її оцінюють та обґрунтовують свою оцінку в процесі загального обговорення. При цьому до¬рослому не слід поспішати з власною оцінкою, краще, якщо він ненав’язливо спрямує обговорення тієї чи іншої ситуації дітьми в потрібний бік, ставлячи запитання, наприклад таке: «А якщо у цей момент із-за рогу з’явиться машина, що тоді?»
«Зебра», світлофор та інші дорожні знаки для пішоходів
Потрібно розповісти дітям, як слід переходити дорогу, озна¬йомлювати їх із пішохідним маршрутом (перехід «зебра», світло¬фор, «острівець безпеки»). Пояснити, що таке світлофор, показати його зображення, ознайомлювати з сигналами.
Молодших дітей слід навчити розрізняти і називати кольори світлофора (червоний, жовтий, зелений), а також того, “що вони позначають. Пояснити, що світлофор установлюється на перехрес¬тях, пішохідних переходах і в інших місцях жвавого транспорт¬ного руху. Підпорядковуючись сигналам світлофора, пішоходи переходять вулиці, не заважаючи одне одному й-не ризикуючи потрапити під машину; а водіям сигнали світлофорів допомага¬ють уникати зіткнень з іншими машинами та інших нещасних випадків.
Закріплювати уявлення дітей про призначення світлофора і його сигнали можна в ігровій формі, використовуючи кольорові картонні кружечки, макет світлофора, макет вулиці з будинками, перехрестям, іграшкові автомобілі, ляльки-пішоходи.

А також дивіться:

thumb-vik 1