Дитина гризе нігті: як батькам із цим боротися

Діти гризуть нігті досить часто. Зазвичай з віком ця звичка зникає, але якщо не звертати на неї уваги, вона може проявлятися й у більш пізньому віці.

Часто дитина гризе нігті неусвідомлено, відчуваючи нудьгу або занепокоєння. Але іноді це може бути ознакою більш серйозних прихованих проблем, таких як тривожність, синдром дефіциту уваги з гіперактивністю або обсесивно-компульсивний розлад. Однак не робіть поспішних висновків: якщо дитина гризе нігті, зазвичай це не вказує на наявність розладу, і потрібно звернути увагу на інші симптоми.

Коли дитина гризе нігті, це призводить лише до того, що її нігті виглядають неохайно. Якщо нігті брудні, це може бути для неї негігієнічно. У крайніх випадках ця звичка може погано вплинути на формування зубів, якщо вони ще ростуть. Але такі випадки зустрічаються досить рідко.

Відучити дитину гризти нігті допоможуть наступні методи:

  • засоби, що додають нігтям гіркого смаку;
  • алое вера;
  • догляд за нігтями;
  • метод гумових браслетів;
  • рукавички;
  • рукавички, чутливі до сенсорних екранів;
  • лейкопластир.

Як позбутися звички гризти нігті

Як у випадку з будь-якою іншою звичкою, дитині потрібні зусилля й мотивація, щоб припинити гризти нігті. Позбавитися цієї звички в молодших дітей складніше, тому що вони ще не піклуються про свій зовнішній вигляд. Старші діти й підлітки звертають на це більше уваги, тому вони більш схильні позбуватися цієї звички.

Якщо шкіра навколо нігтів дитини покусана, а краї нігтів нерівні, варто почекати до того моменту, поки дитина не зрозуміє, що це виглядає негарно. Не потрібно тиснути на дитину – ця звичка зазвичай зникає сама по собі.

Коли дитина підростає, їй набагато легше пояснити, у чому переваги красивих нігтів. Так дитина сама захоче позбутися своєї звички.

Також ви можете звернутися до почуття марнославства дитини: скажіть їй, що однолітки не схвалять її звичку. Це може допомогти позбутись її.

Також можна використовувати кілька інших способів, щоб відучити дитину кусати нігті. Розглянемо їх докладніше.

Косметичні засоби

Є ряд косметичних засобів, які допомагають дитині позбутися даної звички. Найбільш поширеним із них є засіб «Мавала стоп». Це нешкідлива речовина, яка надає нігтям гіркого присмаку. Її наносять на поверхню нігтів або кінчики пальців. Суть методу досить проста: кожного разу, коли дитина бере пальці до рота, гіркий смак є їй нагадуванням, і так поступово вона позбавляється шкідливої звички.

Цей метод досить простий і ефективний. Однак у деяких випадках дитина може наполегливо продовжувати гризти нігті, не дивлячись на гіркий смак. У такому випадку потрібно звернути увагу на інші засоби.

Нанесіть засіб на нігті кілька разів на день, оскільки після миття рук він може змиватися.

Алое вера

Алое вера – це кімнатна рослина з дуже гірким соком. Якщо ви розламаєте лист алое й помажете соком кінчики пальців, вони стануть дуже гіркими на смак. Цей метод аналогічний попередньому, але сік алое не залишається так довго на нігтях.

Крім того, сік алое – чудовий засіб від опіків, тому вирощуйте цю рослину вдома, щоб цей засіб завжди був у вас під рукою.

Догляд за нігтями

Неважливо, наскільки коротко ви зрізаєте нігті дитини, головне, щоб вони завжди були доглянутими. Якщо в нігтя буде гострий або нерівний край, дитина не заспокоїться, поки його не обгризе.

У таких випадках добре використовувати лак для нігтів (навіть для хлопчиків можна використовувати безбарвний лак). Але будьте уважні: іноді використання лаку призводить тільки до того, що дитина ще більше гризе нігті. Усі діти мають свої особливості.

Крім того, догляд за нігтями дозволить вам проводити більше часу з дитиною та стане особливим ритуалом.

Метод гумових браслетів

Цей метод найкраще підходить старшим дітям і підліткам, які самі хочуть позбутися звички гризти нігті. Запропонуйте дитині вдягнути на зап’ястя гумову стрічку або браслет. Вони не повинні бути занадто тісними, щоб не заважати кровообігу. Навчіть дитину клацати браслетом по руці щоразу, коли вона гризе свої нігті. Коли її звичка почне асоціюватися з болем (нехай навіть незначним), дитина позбудеться її.

Метод гумових браслетів привчає дитину самостійно контролювати свої звички, дасть їй відчуття досягнення, якщо їй удасться побороти звичку гризти нігті.

Рукавички

Залежно від того, де й коли дитина кусає нігті, використання рукавичок може стати простим вирішенням проблеми. Запропонуйте дитині вдягнути рукавички, коли вона дивиться телевізор, на вулиці в холодну погоду або під час сну. Можна використовувати тонкі рукавички, щоб дитина не відчувала дискомфорт у теплому приміщенні.

Чим менше в дитини буде можливості гризти свої нігті, тим більша ймовірність, що вона позбудеться цієї звички.

Іноді дитина несвідомо гризе нігті, коли переписується по мобільному телефону. Для цього їй доводиться знімати рукавички. Однак сьогодні є спеціальні рукавички, чутливі до сенсорних екранів мобільних телефонів. Так дитина уникне кусання нігтів під час використання мобільного телефону.

Лейкопластир

Ще один спосіб відучити дитину гризти нігті – наклеїти на кінчики пальців смужки лейкопластиру.

Почніть з одного пальця. Поясніть дитині, що цей ніготь не можна гризти. Так поступово заклейте лейкопластирем усі пальці. Наклеюйте лейкопластир так, щоб він закривав весь ніготь. Міняйте лейкопластир щодня.

Пам’ятайте, що рано чи пізно більшість дітей припинять гризти нігті. Якщо ви серйозно стурбовані цією проблемою або ця звичка має й інші наслідки (наприклад, інфекції або тривожну поведінку), варто звернутися до лікаря.

А також дивіться: