Дисбактеріоз кишечника

Дисбактеріоз є дуже поширеним станом організму. Він не вважається самостійним захворюванням.
Дисбактеріоз представляє собою порушення динамічної рівноваги між мікрофлорою шлунково-кишкового тракту і впливом різних факторів навколишнього середовища.
У кишечнику в нормі існує оптимальне співвідношення кишкової палички, гнильних бактерій, анаеробних і аеробних лактобацил, а також ентерококів і дріжджоподібних грибків. Цей стан носить назву еубіоз.
Ці бактерії розщеплюють їжу, що попадає в кишечник. Тільки після цього вона може всмоктуватися в кров. Без допомоги цих бактерій організм людини не здатний засвоювати багато поживних речовин.
Для дисбактеріозу характерно зміна не тільки кількості, але і якості мікрофлори. Досить часто це може чинити негативний вплив на функцію кишечника.

Симптоми дисбактеріозу кишечника
Симптоми дисбактеріозу є неспецифічними. Це можуть бути: відрижка, нудота, печія. Іноді при цьому з’являються неприємний запах з рота, неприємний присмак у роті, може навіть триматися субфебрильна температура. У деяких людей виникають алергічні реакції на нешкідливі продукти.
Зазвичай пацієнти при дисбактеріозі кишечника також скаржаться на відчуття дискомфорту в животі і підвищене газоутворення. Їх починають турбувати різні порушення стільця: проноси, запори або нестійкий стілець. Деякі люди відзначають болі в животі.
Потрібно знати, що дисбактеріоз завжди приводить до збільшення перебігу різних хронічних захворювань травного тракту. З цієї причини вкрай важливо вчасно діагностувати і почати лікувати дисбактеріоз.

Причини дисбактеріозу
Безконтрольне застосування сильних антибіотиків. Вони вбивають корисні кишкові бактерії.
Наявність у кишечнику паразитів або хвороботворних мікробів (дизентерія, сальмонельоз, вірусні захворювання). Вони виділяють речовини, які також вбивають корисних мікробів.

Постійне перебування в стані стресу і несприятлива екологія.
Наявність різних хронічних і функціональних захворювань органів і систем. Особливо це стосується органів шлунково-кишкового тракту. Неправильне харчування, коли організм отримує недостатньо речовин, що сприяють зростанню корисних мікробів. У їжі можуть також знаходитися речовини, що вбивають корисні бактерії. До цього призводять строгі дієти, брак кисломолочних продуктів і рослинної клітковини, вживання в їжу консервантів.

Діагностика дисбактеріозу
При виникненні проблем з травним трактом необхідно звернутися до фахівця. Перш за все, лікар вислухає скарги пацієнта і проведе огляд. Велику увагу потрібно приділити супутнім захворюванням. Крім того, лікар повинен обов’язково призначити лабораторне дослідження калу. Виконується посів на дисбактеріоз , який показує, скільки і яких мікробів мається на кишечнику. Склад мікрофлори кишечнику є індивідуальним у кожної людини. Він знаходиться в залежності від віку пацієнта, з’їденої їжі, і навіть від пори року.
Існує два способи лабораторного дослідження дисбактеріозу кишечника . Бактеріологічне дослідження дозволяє визначити від 14 до 25 видів мікроорганізмів. Однак це становить всього 10% від загального числа мікроорганізмів. Результати такого дослідження готові тільки через тиждень. Цей час потрібний для вирощування бактерій на живильних середовищах. Достовірність результату такого аналізу залежить і від термінів доставки матеріалів та якості середовищ. Деякі види мікробів досить складно вирощувати.
Другий спосіб дослідження метаболітів мікрофлори полягає у визначенні особливих речовин – летючих жирних кислот. Вони виділяються мікробами в процесі їхньої життєдіяльності. Цей метод простіший і має більшу чутливість. Результат готовий вже через кілька годин.

Профілактика дисбактеріозу
Щоб дисбактеріоз не з’явився, необхідно проводити його профілактику. Первинна профілактика дисбактеріозу є досить непростою справою. Адже для цього потрібно поліпшити екологію, харчування, позбутися від стресів і негативного впливу різноманітних факторів зовнішнього і внутрішнього середовища.
Вторинна профілактика передбачає раціональне застосування антибіотиків і інших медикаментів, які можуть порушити еубіоз. Необхідно вчасно і правильно лікувати хвороби органів травлення, які можуть порушити мікробіоценоз.

Велику увагу потрібно приділяти раціональному режиму харчування. Їжа повинна мати збалансований склад.
Якщо доводиться приймати антибіотики, то одночасно слід використовувати спеціальні препарати, які сприяють підтримці зростання і розвитку нормальної мікрофлори кишечника.

Лікування дисбактеріозу
Після того, як діагноз буде встановлений, призначається індивідуальна схема терапії. Лікування потрібно проводити не менше 4-6 тижнів. Після цього необхідно буде здати повторний аналіз для того, щоб переконатися в ефективності терапії. Якщо до дисбактеріозу кишечника призвело застосування антибіотиків або гостра кишкова інфекція, то правильне лікування дозволить домогтися повного відновлення рівноваги всіх бактерій кишкової мікрофлори.
Коли дисбактеріоз кишечника з’являється як наслідок хронічного захворювання травного тракту, то повністю вилікувати його неможливо. Але рекомендується періодично проводити терапію, нормалізує мікрофлору кишечника.
Самолікування за допомогою біодобавок, пробіотиків і кефіру не завжди ефективно. Лікувати дисбактеріоз кишечника потрібно комплексно. За допомогою спеціальних препаратів проводиться відновлення нормальної мікрофлори товстої кишки і моторики кишечника. Вони також поліпшують травлення і всмоктування в кишечнику.

А також дивіться:

BabyTeeth-02-04-2008(1) thumb-obmorojenie