Червень: медичні особливості початку літа

Перший місяць літа – це час початку масових відпусток, місяць, коли з’являються перші ягоди і свіжі фрукти (щоправда, привезені, проте виро¬щені не в теплицях, а у відкритому ґрунті). На жаль, з медичної точки зору червень можна охарактеризувати як місяць, коли масового характеру набувають захворювання шлунково- кишкового тракту, найчастіше супроводжувані блювотою. У таких випадках треба бути дуже уважними. Адже блювота – це лише сигнал негаразду, прояв серйозного збою в організмі. Її ж причини можуть бути найрізноманітнішими.
Наприклад, вона може бути викликана ротовірусом, або різким підвищенням концентрації ацетону в організмі, а також звичайним отруєнням. Це лише три причини, що викликають блювоту, однак для червня саме вони є найхарактернішими, а тому розглянемо їх по черзі.

РОТОВІРУС, АБО КИШКОВИЙ ГРИП

Ротовірус – один з видів вірусів, який досить часто зустрічається в природі. Заразитися їм може будь-хто. На ротовірусну інфекцію імунітет не виробляється, тому людина захворює на кишковий грип, як тільки зустрічається з інфекцією. Ознаками ротовірусної інфекції є дуже висока температура – 39 ° С і вище, сильна блювота, пронос. Ця інфекція небез¬печна серйозними ускладненнями для людей з нестабільним тиском. Вона по¬гіршує загальне самопочуття хворого, аж до гіпертонічного кризу (для людей з підвищеним тиском), або ж, навпаки, супроводжується різким падінням _ тиску (відповідно, для гіпотоніків).
Дуже небезпечним є цей вірус для дітей. Блювота і пронос призводять до значної втрати рідини, тобто зне¬воднення організму дитини. При таких симптомах необхідно давати багато рідини, й обов’язково зробити очисну клізму. А також використовувати звичайну противірусну терапію. Проте діти найчастіше пити не хочуть, адже випита рідина знову провокує блювоту. Діти є найчутливішими до такої інтоксикації, тому найчастіше їх госпіталізують, і вже за допо¬могою внутрішньовенних ін’єкцій чи крапельниць компенсують утрату рідини.

АЦЕТОНОМІЧНИЙ КРИЗ

Якщо у вас або вашої дитини спостерігається блювота, потрібно обов’язково визначити, чим вона викликана. Наприклад, такий стан, як ацетономічний криз, або підвищення концентрації в людському організмі ацетону, викликане неправильним харчуванням, що, у свою чергу, веде до порушення обмінних процесів, часто супроводжується сильною блювотою. Знову ж таки, цей стан найчастіше зустрічається у дітей та підлітків.
Симптоми ацетономічного кризу:

– Спочатку спостерігається одноразо¬ва або багатократна блювота непере- травленою їжею, потім – жовчю, потім – прозорим пінистим слизом. Спроби нагодувати або напоїти призводять до повторних нападів блювоти.
– Температура тіла підвищується до 37-39 градусів.
– Присутній запах ацетону з рота.
– Наявність ацетону в сечі (переві¬рити його наявність і контролювати зниження / підвищення концентрації цієї речовини можна в домашніх умовах за допомогою смужок-тестів на ацетон).
– Зневоднення та інтоксикація організму (блідість шкіри, наявність на щоках нездорового рум’янцю).
– Млявість дитини, слабкість, сонливість.
– Сильні болі в животі.
У такому випадку необхідно викликати лікаря, щоб він підтвердив діагноз та призначив лікування. Госпіталізація не обов’язкова, проте бажана. При гарному догляді, правиль¬ній дієті та виконанні розпоряджень лікаря, знизити рівень ацетону можна і в домашніх умовах.

ХАРЧОВІ ОТРУЄННЯ

І, звичайно ж, блювоту може викликати звичайне харчове отруєння. Під цим поняттям медицина має на увазі інтоксикацію організму як не¬свіжими або зіпсованими продуктами в силу накопичення в них шкідливих мікроорганізмів та токсинів, що їх виділяють мікроби, так і отруєння в результаті вживання в їжу про¬дуктів, надмірно «перегодованих» біодобавками або неорганічними добривами (наприклад, нітратами). Адже не секрет, що різні фрукти, овочі та інші продукти, з метою тривалого збереження товарного вигляду та відлякування шкідників, досить часто обробляються різними хімічними речовинами, часто небезпечними для здоров’я людини.
Тому з приходом теплої пори року, а особливо спеки, необхідно ретельно стежити за своїм харчуванням, а також харчуванням дітей. Зокрема, не зловживати смаженою та жирною їжею, копченостями, а також ви- сококонцентрованими солодкими напоями, не переїдати ягід та фруктів, обов’язково мити руки і продукти харчування перед їжею. І, звичайно ж, ні в якому разі не використовувати в їжу продукти сумнівної якості, або ті, у яких закінчився термін споживання. Також у своєму раціоні варто від¬давати перевагу «рідним» продуктам, тобто вирощеним в Україні, а не десь за морями або навіть океанами. Людський організм за багато поколінь прилаштувався до певного продоволь¬чого кошика, тож різка його зміна – це для організму додатковий стрес, який може призвести до різних негативних реакцій.

Ірина МОСУНОВА,
педіатр, лікар І категорії

А також дивіться:

1 images