Як укласти дитину спати без сперечань

Багато батьків зіштовхуються з проблемою, як вчасно вкласти дітей спати. Така проблема виникає не тільки з малюками, часто й старші діти не бажають іти в ліжко в потрібний час.

Мамам доводиться не спати допізна, тому що лише вночі вони отримують можливість тихо, спокійно й без перешкод зайнятися своїми справами. Однак, як би там не було, дуже важливо розвивати навички здорового сну як у дітей, так і в дорослих. Адже користь здорового нічного сну не можна недооцінювати.

  • Згідно з думкою медичних і наукових експертів і результатами проведених досліджень, необхідний час сну для новонароджених дітей становить від 14 до 17 годин; для дітей у віці до одного року – від 12 до 15 годин; для дітей ясельного віку – від 11 до 14 годин; для дітей дошкільного віку – від 10 до 13 годин і для дітей шкільного віку – від 9 до 11-ти годин. Для підлітків оптимальним часом вважається від 8 до 10 годин сну, молодим людям і людям середнього віку потрібно спати від 7 до 9 годин на добу, а людям похилого віку щодня необхідно від 7 до 8-и годин сну.

​І хоча в теорії все виглядає чудово, щовечора деяким батькам доводиться зіштовхуватись із проблемою укладання в ліжко своїх невгамовних діток, тому часом хочеться втекти і сховатись під ковдрою, оскільки батькам просто не вистачає енергії на проведення щовечірніх баталій з дітьми.

Якщо ви виберете кілька стратегій і послідовно будете впроваджувати їх у життя, вечір може стати однією з найприємніших частин вашого дня (і не тільки тому, що ваша дитина буде спати). Дотримуйтесь порад, запропонованих у даній статті, і ви покладете кінець вашим боям і почнете мирно відпочивати ночами.

Порада № 1. Установіть звичний режим відходу до сну

У батьків одним з улюблених термінів виховання повинно бути слово «режим». Немає жодних сумнівів у тому, що психічне здоров’я мам і тат і благополуччя сім’ї в цілому не можуть бути міцними без структурованого режиму дня. І хоча всі його пункти однаково важливі, непорушний графік відходу до сну, безумовно, у пріоритеті. Вибираючи оптимальний час, створюючи певний порядок засинання й розвиваючи традиції відпочинку та спокою, ви закладаєте необхідний фундамент для фіксованого режиму сну у вашій родині. Як тільки ви це зробите, то зможете перейти до вирішення інших завдань, які можуть стояти на шляху вашого міцного нічного сну й вашої дитини.

Порада № 2. Не потрапляйте в пастку перевтоми

Одна із причин, чому діти не хочуть укладатися спати, полягає в тому, що вони можуть бути просто перевтомлені. У стані перевтоми вони стають збудженими і замість того, щоб розслабитись і відпочивати, як правило, проявляють підвищену активність і стоять на голові, лише посилюючи ваше засмучення через невдалі спроби примусити їх заспокоїтись, утихомиритись і приготуватись до сну.

  • Експерти вважають, що найкращий час для дитини, щоб заснути, приходить тоді, коли вона стає сонною.

​Якщо перед нічним сном перевтома стає однією з можливих причин баталій з дитиною, майте на увазі, що необхідно відрегулювати її денний сон таким чином, щоб він не був занадто довгим, і спробувати організувати свої справи так, щоб у кінці дня, коли дитина почне клювати носом, ви не опинилися з нею десь у дорозі. Навіть якщо дитина буде прокидатися вранці трохи раніше, це лише допоможе вам при вечірній процедурі укладання. Слідкуйте за тим, щоб будь-які заняття або процедури протягом дня не призводили до перевтоми, і вносьте необхідні корективи в розклад.

Порада № 3. Перехід від неспання до сну

Процес укладання дітей у ліжко буде проходити легше, якщо ви встановите чіткий час відходу до сну, наприклад, 19:00, і дасте їм певний час на перехід до нього від стану неспання. Більшість дітей не люблять, коли їм дають лише кілька хвилин на те, щоб улягтись у ліжко й заснути. Їм потрібен час, щоб заспокоїтись і підготуватись до відпочинку, щоб завтрашній день став таким же веселим, як і сьогоднішній. О 18:00 ненав’язливо нагадайте дитині про те, що приблизно через годину їй треба буде лягати спати і треба поступово завершувати всі свої справи на сьогодні. Через кілька хвилин оголосіть час прибирання і нехай воно стане її доброю звичкою перед сном.

Якщо дитина ходить до школи, встановіть порядок підготовки шкільного приладдя, одягу, рюкзака й т. п., яке буде відбуватись напередодні ввечері перед наступним днем. Після цього простежте, щоб дитина почистила зуби, сходила в туалет і вдягла піжаму, а потім можете разом провести час за читанням улюбленої казки або просто розмовляючи в теплих і ніжних обіймах. Коли ви приділяєте дітям свою безроздільну увагу в кінці довгого дня, це дає їм відчуття безпеки й того, що у світі все в порядку.

Точно так для більш дорослих дітей установіть час відходу до сну в будні дні й, орієнтуючись на нього, плануйте всі ваші справи. Якщо час укладатися спати для п’ятнадцятирічної дитини – це 22:00, то всі домашні завдання, збори у школу, прийняття душу, особиста гігієна та прибирання кімнати повинні закінчитись до 21:30.

Підлітки також потребують вашої уваги перед сном. Хоча ви вже не читаєте їм казку на ніч, ви повинні постаратись порозмовляти з ними про минулий день, про те, як у них ідуть справи в музичній групі, спортивній секції чи про що завгодно, що вони хочуть обговорити. Якщо ви ввійдете в режим систематичного спілкування з дітьми, вони будуть знати, що можуть розраховувати на вас, коли їм дійсно знадобиться розповісти про щось важливе.

Порада № 4. Створіть щовечірній ритуал

Ритуали відіграють особливу роль, оскільки символізують періодичність у нашому житті й мають важливе емоційне значення. Створення в сім’ї чогось послідовного й особливого, як частини процедури відходу до сну, дасть комфорт вашій дитині, особливо, якщо вона воює з вами із приводу укладання в ліжко. Наприклад, ви можете щовечора готувати какао й читати казку на ніч. Коли діти зручно розташуються на дивані, попиваючи свій смачний напій та слухаючи казку, вони будуть знати, що потім їм треба буде почистити зуби й зануритись у світ чарівних сновидінь.

Порада № 5. Зробіть ранок особливим часом

Те, як ваша родина починає свій день, не менш важливо, ніж здоровий нічний сон. Якщо вся сім’я прокидається вранці з позитивним настроєм, це допомагає провести на підйомі й решту дня. Коли члени вашої родини прокидаються, вітайте їх веселими й життєрадісними словами «Доброго ранку» і широкою посмішкою. Насамперед обіймайте кожного з них. Кладіть записки в пакет з їжею для своїх школярів або несподіване частування в кишені їх піджаків в якості приємного сюрпризу. Ранок, наповнений любов’ю, задасть тон для всієї родини й закладе основу для мирного виконання вечірніх процедур.

А також дивіться: